Lidi, kterých jsem se tam v pondělí v rámci rubriky „Hodina s …“ ptal, co by chtěli vylepšit, bylo přes zvuky motorů aut z Hradební ulice sotva slyšet. Jejich názory přesto nezanikly.

A ne se vším byli chodci spokojeni. Uvítali by zejména větší počet laviček, odpadkové koše a sáčky na psí exkrementy a větší dohled nad dodržováním pořádku.

„Líbí se mi tu, ale chodí sem asi málo lidí. Třeba se bojí,“ špitne v lokalitě kousek od Minoritského náměstí paní Marie z Jihlavy. Pohlédne na nápisy sprejerů na historických domech a nedopalky pod lavičkou.

„Hlavně aby tady vandalové nerozbíjeli lavičky a koše. A nečmárali tady,“ podotkl zase senior Zdeněk Veselý.

„Přes zimu se hradební parkan neuklízí. Jinak tuto část města strážníci prochází pravidelně několikrát denně. Není ji ale možné hlídat 24 hodin denně,“ reagoval ředitel městské policie Jan Frenc.

 

Katovna? Lidé se o ní nedozví

„Vylepšila bych čistotu a doplnila také informační tabule. Třeba naproti staveništi City Parku bývala katovna,“ připomněla důchodkyně Jitka Šlechtová z Jihlavy.

Město plánuje prostor hradebního parkánu postupně po etapách zvelebovat, investice by se měly pohybovat mezi deseti a dvaceti miliony korun. Prvním krokem má být podle Tomáše Lakomého, vedoucího odboru územního plánování jihlavského magistrátu, instalace soch. Dojít k ní má letos po letním sochařském sympoziu.

Hodně daleko je naopak zatím k výstavbě hradební lávky přes Znojemskou ulici, kterou navrhli někteří architekti v celostátní soutěži o Cenu Petra Parléře.

Jihlavské hradby prošly v průběhu staletí řadou změn, dnešní podoba opevnění pochází ze 17. století.

Z původních pěti bran, kterými se do města vstupovalo, se dodnes zachovala pouze jediná, brána Matky Boží na jihozápadní straně městské památkové rezervace.