Příčinou je fluorovodík, který stále odchází do vzduchu z provozu leštírny skláren.

Obyvatelům domků mezi sklárnami a frekventovanou silnící z Jihlavy na Havlíčkův Brod došla trpělivost, obrátili se na hygieniky a Českou inspekci životního prostředí (ČIŽP). „Věříme, že sklárny provoz leštírny zastaví úplně,“ shodují se.

„Nová okna? To nejde je kupovat,“ říká obyvatel Antonínova Dolu Josef Jokl. „Nejlepší řešení? Kladívko a okna znovu nechat vysklít,“ připojil se Jiří Trnka.

„Je obecně známo, že v okolí provozů leštíren skla může docházet k různým negativním jevům i přesto, že jsou emisní limity dodržovány,“ poznamenal vedoucí oddělení ochrany ovzduší oblastního inspektorátu ČIŽP Jiří Lacina.

„Z dostupných údajů o spotřebě chemikálií vyplývá, že v posledním kvartálu roku 2007 byla výroba podstatně omezena,“ doplnil. Jak omezena? Podle informací Deníku zhruba na třetinu.

Hygienici, na rozdíl od ČIŽP, o fungování provozu leštírny před stížností občanů nevěděli. Měli za to, že provoz byl utlumen.

„Brali jsme to tak, že sklárny už nemají lidi, kteří pracují s kyselinou. Pokud výroba pojede dál, nebude utlumena například do půl roku, budeme měřit. A měření budeme případně požadovat i po firmě,“ reagoval hygienik Jiří Kos.

Místní obyvatelka Jitka Trnková čeká už od roku 1999 na vyjádření skláren k odškodnění. Současné vedení firmy o dopisu nic neví, v případě podnětu od občanů se jím ale bude zabývat. Výroba má jet v současné míře dál, uvedl člen představenstva Robert Bundil.