Přestože míra nezaměstnanosti na Vysočině meziročně klesá, stále zůstává mnoho těch, kteří o novém povolání zatím pouze sní. Přitom okres Jihlava není nezaměstnaností nijak zásadně postižen.
Proč tomu tak je, které okresy mají největší problémy a v jakých oborech si práci zaručeně najdeme, Deníku řekla mluvčí jihlavského úřadu práce Hana Málková.


Jak se z dlouhodobého hlediska vyvíjí nezaměstnanost v kraji Vysočina?
Na Vysočině, stejně jako v celé republice, míra nezaměstnanosti klesá. Náš kraj byl minulý měsíc s 5,9 procenta dokonce pod celorepublikovým průměrem, který činil 6,4 procenta. Příjemná zpráva je, že tento trend bude podle všech dostupných ukazatelů nadále pokračovat.


Je na tom některý z okresů Vysočiny s nezaměstnaností výrazně hůře než ty ostatní?
Stabilně nejvyšší míra nezaměstnanosti je na Třebíčsku. Tam počet lidí bez práce již několik let převyšuje celorepublikový průměr. V lednu tvořili lidé bez práce téměř devět procent všech obyvatel okresu.


Dá se odhadnout, proč právě Třebíčsko bojuje s nedostatkem volných míst? Kde hledat tu neblahou příčinu?
Příčinou by mohl být fakt, že v této lokalitě zaniklo v posledních letech mnoho velkých podniků a žádné nové velké zatím nevyrostly. Jistý podíl na současné situaci má i špatná dopravní dostupnost tohoto okresu.


Kde se naopak hledá práce dobře?
Nejméně nezaměstnaných má dlouhodobě Pelhřimovsko. Se svými 3,4 procenta se dokonce řadí na první tři místa míry nezaměstnanosti v zemi. Proč tomu tak je, nevíme. Pelhřimovský recept na nezaměstnanost je pro odborníky takovou malou záhadou.


Ve kterém oboru se na Vysočině hledá práce nejlépe?
Nejvíce příležitostí nabízí již tradičně strojírenství, elektroprůmysl, potravinářství, stavebnictví a služby. Máme zde mnoho velkých podniků, které takto zaměřeným specialistům nabízejí místa prakticky neustále. Naopak špatně se hledají pracovní pozice lidem bez kvalifikace a zájemcům o práci v administrativě.


Která skupina má největší problém najít povolání?Domnívám se, že to budou osoby se zdravotním postižením. Z celkového počtu 17 106 uchazečů o práci, které jsme v lednu evidovali, tvořila tato skupina téměř 20 procent. Problémy mají v našem kraji také ženy. Ty se podílejí na počtu nezaměstnaných dvaapadesáti procenty.


Troufnete si odhadnout, co by pomohlo snížit v kraji počet nezaměstnaných?
Myslím si, že ten, kdo hledá práci a opravdu o ni stojí, má šanci najít si uplatnění poměrně rychle. Problémy jsou spíše s kvalifikací. Lidé by se neměli bát zapsat do rekvalifikačních kurzů a měli by více využívat evropských projektů, které jim dávají šanci najít uplatnění ve vystudovaném oboru.