Měděné okapové svody, kanálové vpusti, ale i celé pláty nových střech. Nic, co není přišroubované, nebo lépe: střežené kamerou, není před zloději barevných kovů v bezpečí. Nekončící série krádeží v jihlavských ulicích donutila městskou policii k rozsáhlé kontrolní akci.
„Spolu s příslušníky státní policie se zaměříme na provozovatele sběrných dvorů a výkupny barevných kovů,“ prozradil ředitel městské policie Jan Frenc. „Ti mají totiž podle zákona povinnost kontrolovat totožnost dodavatelů kovů a materiál nelegálního původu nesmí přijímat,“ vysvětlil.
Odhalit, odkud kovy pochází, ale není podle provozovatelů sběren snadné. „Pokud nám někdo doveze měděný plech rozstříhaný na malé kousky, jen těžko mu dokážeme, že to ještě včera byla něčí střecha,“ vysvětlil jednatel jihlavské sběrny surovin Remat Radek Kourek.
„Každý příchozí ale musí vyplnit doklad, ve kterém zdroj materiálu uvádí, a jeho pravdivost stvrdí svým podpisem,“ ujistil Kourek.
Všichni zaměstnanci sběrných surovin jsou navíc podle slov jednatele Rematu proškoleni a předměty, jako jsou víka od kanálů, nepřijímají.
O poctivosti sběren i jejich zákazníků se policisté přesvědčí několika způsoby. „Nejprve rozdáme sběrnám letáky s informacemi o jejich právech a povinnostech,“ prozradil ředitel Frenc. „Následně provedeme fyzické kontroly skladovaného kovového odpadu s prověřením správnosti uvedených zdrojů,“ doplnil. Vrcholem celé akce bude použití mobilní kamery.
„Naši muži budou natáčet zákazníky sběren a sledovat reakce zaměstnanců v případě, že se v dovezeném materiálu objeví například kanálová vpusť,“ nastínil Jan Frenc.
Prokázané přijetí takového materiálu může pro provozovatele sběrny znamenat desetitisícovou pokutu, ale také ztrátu živnostenského oprávnění.

Pavel Med

Martina Davidová