Stovky rodin na Jihlavsku z vlastní kapsy zaplatí likvidaci rušivých účinků vysílačů operátora MobilKom.
Čtvrtý mobilní operátor zařízení uvedl do provozu začátkem roku. Vzápětí poruchy mnoha domácnostem znemožnily sledování televize. Rodinám v těsné blízkosti vysílačů najaté firmy závadu odstranily na náklady operátora instalací odrušovacích prvků. Většina postižených poplatníků si však musí pořídit nové anténní systémy za vlastní peníze. Satelitní příjem signálu je bezporuchový stejně jako u nových antén.


Lidé cítí křivdu


„Třináct let jsem měla perfektní obraz jako pohlednici na všech stanicích. Před pár týdny postavili na Prioru vysílač. Od té doby mám zničený obraz a televize je mi k ničemu. Místo koukání na obrazovku chodím dřív spát. Technici mi řekli, že za to může moje stará anténa. Ta prý přitahuje všechno rušení v okolí,“ připomněla včera Deníku návštěvu mechaniků seniorka Helena Kocandová z Jihlavy. Neví, kde sežene peníze na opravu a celou záležitost pociťuje jako velkou křivdu.
Začátkem února MobilKom deklaroval, že poruchy odstraní všem postiženým. V těchto dnech je jasné, že většina si musí pomoci sama.
„Český telekomunikační úřad neshledal na straně MobilKomu pochybení. Rušení TV signálu způsobují nekvalitní či nehomologované antény,“ poukázala mluvčí MobilKomu Jana Studničková.
„Přístup provozovatele vysílačů a kontrolních orgánů k postiženým je bezohledný. Oni za nic nemohou a zásah cizího vlivu jim nadělal problémy. Operátor vydělává, postiženým nikdo nic nedá a nic se neděje. Z morálního hlediska by se měla sjednat náprava všem, kdo utrpěli újmu,“ tvrdí jihlavská podnikatelka Ivana Karstová.
Stejnou situaci jako v Jihlavě řeší lidé i jinde. V Třešti například vysílač MobilKomu ruší televizní signály ze střechy panelového domu. „Těm, co ihned nahlásili silné rušení, dali technici příjem do pořádku. Většina postižených si ale musí pomoci sama,“ shrnul místostarosta Třeště Vladislav Hynk. Týž problém trápí třeba lidi v Kamenici a jinde.