Ocelová plastika medvěda brtníka od uměleckého kováře Pavla Tasovského z Náměště nad Oslavou by do roka měla vyrůst u nákupního střediska.
„Místo už nám posvětila nejenom radnice, ale i památkáři a Jednota, spotřební družstvo v Jindřichově Hradci, které má v blízkosti svoji provozovnu,“ uvedl Arnold Rubeš, který má celou akci na starosti.
„Momentálně projektant připravuje projet na okolí plastiky, kde budou lavičky a nová zeleň. Leštěné žulové desky, které na místě jsou, přijdou například nahradit přírodním žulovým kamenem,“ doplnil Rubeš.
„Prostor, který je pro památník vybraný, nám vyhovuje, i když by se nám více líbilo místo v blízkosti Židovského mostu,“ řekla starostka Brtnice Marie Kružíková.
Toto umístění ale nevyhovělo pracovníkům Národního památkového ústavu a jihlavského magistrátu, kteří se k celé věci vyjadřovali.
„Umístění na mostě by nebylo vhodné kvůli tomu, že by brtník negativně konkuroval historickému mostu, který je nemovitou kulturní památkou,“ uvedl mluvčí jihlavské radnice Radek Tulis.
„U jednoty bude více vidět,“ míní Jiří Kalina, který přes Brtnici jezdí pravidelně autem. „Hlavně aby se ale na památník sehnaly potřebné peníze,“ dodal.
„O pomoc při financování chceme požádat ministerstva a pořádáme také veřejnou sbírku,“ tvrdí Rubeš. Padesát tisíc přispěje také město.