Jihlavští zastupitelé na svém úterním zasedání požehnali budoucí smlouvě s Rančířovem, kterou Jihlava přijme část pozemků a budov bývalého vojenského areálu v Pístově.
Město by tak mělo po převodu areálu z ministrestva obrany na Rantířov získat veškeré pozemky nacházející se na jeho katastrálním území, včetně několika budov.
„S areálem nemáme žádný konkrétní záměr,“ připustil náměstek primátora Radek Vovsík. „Pokud se ale staneme jeho vlastníkem, budeme moci ovlivnit jeho další využití, což je rozhodně výhodné,“ vysvětlil.
Město by mělo získat tři ubytovny, vojenskou kuchyni, objekt sloužící v minulosti dozorčím a posádkovou věznici. Přes to, že jsou všechny stavby v relativně dobrém stavu, využití ze strany města se v nejbližších letech zřejmě nedočkají.
„Město má až do roku 2015 naplánovaný rozpočet, který už nezměníme,“ připomněl Radek Vovsík. „Se stovkami milionů potřebnými na opravu areálu se v něm nepočítalo,“ dodal.
Situaci by tak mohl změnit pouze zájem případného investora. Vhodným adeptem se zdála být Vysoká škola polytechnická, i ta ale nakonec odmítla.
„Město nám areál nabídlo za účelem vybudování studentských kolejí,“ přiblížila prorektorka pro rozvoj školy Alena Štěrbová. „Již první předběžná kalkulace nákladů nás ale od záměru odradila,“ přiznala.
Sousední Rantířov vidí budoucnost areálu optimističtěji. „Oslovilo nás již několik zájemců o nájem budov,“ prozradil starosta obce Bohuslav Svoboda. „Pokud je přijmeme ke stávajícím, zaplatí se nám ostraha i údržba areálu a ještě něco vyděláme,“ věří.