Obalovna živičných směsí vyrůstá nedaleko Markvartic na Jihlavsku. Uvedena do provozu by měla být přibližně do dvou měsíců. Práci v ní najde několik lidí.
Investorem objektu, který by měl vyjít na 80 milionů korun, je soběslavská společnost Bohemia Asfalt. Stavební práce provádí Starkon Jihlava.
„Po dostavbě a spuštění provozu budeme vyrábět obalované asfaltové směsi na výrobu a opravy komunikací a zpevněných ploch s asfaltovým povrchem,“ přiblížil výrobu technický vedoucí obaloven Bohemia Asfalt Jan Folk.
Momentálně se na místě ale ještě staví. „Včetně sobot zde pracuje přibližně patnáctka lidí. Právě se dokončují technologie a probíhá výstavba kanceláří, sociálního zařízení, plynu, elektroinstalace a připravujeme také výstavbu komunikací,“ upřesnil postup prací prokurista Starkonu Jihlava Zdeněk Kret.

Tisíce tun ročně


Stavební firma má na místě tři bagry, tři nákladní auta, frézy a další stroje, které jsou k výstavbě obalovny potřeba.
Až bude obalovna dostavěná a její provoz bude zahájen, vyrobí 30 až 40 tisíc tun živičných směsí ročně.
„Na místě zaměstnáme pět lidí. Přibližně dalších deset jich poté bude zpracovávat vyrobenou produkci,“ uvedl Jan Folk.
„V Markvarticích je k poslednímu březnu osm nezaměstnaných, což dělá 7,4 procenta. V obci je kvůli tomu vyšší míra nezaměstnanosti než v kraji, kde se průměr pohybuje okolo pěti procent,“ vyčíslil analytik jihlavského úřadu práce Pavel Literák. „Výstavba proto místním prospěje,“ dodal.
„Další lidé nebudou za prací dojíždět,“ podotkl Jiří Krk, který bydlí v Telči a musí jezdit pracovat do Jihlavy.
Záměr investora zaměstnat několik lidí vítá i starosta Markvartic Josef Nedvěd. „Výstavbu obalovny posvětili místní lidé v referendu. Kromě šance získat pro několik místních lidí práci má výstavba i další výhody. Do obce přišel silný partner, který by se měl podílet na financování místních spolků a podporovat kulturu v obci,“ přiznal starosta.
Díky investorskému záměru společnosti Bohemia Asfalt projevily podle vyjádření prvního muže obce o prostor v Markvarticích– Kasárnách zájem i další společnosti.