Návštevníci jihlavské zoo se od neděle mohou podívat na kousek autentiky ze Shetlandských ostrovů.
Typickými zvířaty této oblasti jsou ovce a poníci. A právě poníkům žijícím v jihlavské zoo v neděli otevřeli jejich nový pavilon.
Pásku slavnostně přestřihl herec a milovník koní Václav Vydra spolu s primátorem města Jaroslavem Vymazalem za asistence ředitelky jihlavské zoo Elišky Kubíkové.
Poté, co návštěvníkům představili poníky přímo jmény, děti z kroužku zájmové činnosti předvedly, jak si dokázaly poníky zkrotit. Anebo že by tomu bylo naopak?


Loď, maják a krásné stáje


Shetlandy oddělují Severní moře od Atlantického oceánu. Je to krajina plná legend o námořnících a bájných majáků.
A zrovna takové prostředí vytvořilo zoo ve spolupráci s městem několika poníkům, kteří doposud pobývali ve spodní části zoo.
Velká loď, krásné stáje a typický maják.
Vše jako z pohádky. Uvnitř majáku se ale bude shromažďovat „živý poklad“. A to děti, které se v rámci jezdeckého a chovatelského kroužku o poníky starají.
„Poníci potřebují výběh. Zájem dětí jim zajistí pohyb,“ podotkl Václav Vydra. „Dá se tu ještě něco vylepšit. Paní ředitelce to navrhnu a čas ukáže.“
Nedělní počasí naštěstí všem příchozím přálo. Sluneční paprsky vše rozzářily a přitáhly hlavně rodiny s dětmi. Po obhlídce Shetlandského ostrova pozvali organizátoři všechny přítomné do původní části zahrady, kde byl otevřen další nový výběh, tentokrát pro exotické papoušky Ara.
V blízké budoucnosti by v jihlavské zoo rádi otevřeli planetárium, ale i centrum vzdělávání.
„Vše je ve fázi příprav, ale věřím, že se nám vše podaří zrealizovat,“ uvedla ředitelka jihlavské zoo Eliška Kubíková. „Centrum by mělo navazovat na nový vstupní areál a vytvořit ještě lepší zázemí pro získávání vědomostí o zvířatech a o přírodě jako takové,“ dodala ředitelka zoologické zahrady.
V zoo je opravdu možné uskutečňovat různé aktivity, jen je jim třeba vytvořit dobré podmínky. A to je úkol pro vedení jihlavské zoo. To, že to má smysl, potvrzuje i statistika.
V loňském roce navštívil jihlavské zoo rekordní počet lidí, přes 260 tisíc návštěvníků. „Byl to rekord. Teší nás to, protože jsme oslavili padesáté narozeniny,“ neskrývá své nadšení Eliška Kubíková, ředitelka zoo.

Miroslava Lacová - Hupcej