Pálení ohňů o poslední dubnové noci má v naší zemi mnohasetletou tradici. Přesto, že tento pohanský zvyk dnes už neudržujeme kvůli ochraně stád a pastvin, jak tomu bylo v minulosti, rozhoří se dnes na Jihlavsku stovky hranic.
Poslední dubnová noc ale nepřináší pouze radost z končící zimy.
„Pálení ohňů, často spojené s popíjením alkoholu, končí každoročně řadou úrazů,“ upozorňuje ředitel krajské záchranky Lukáš Kettner. „Nejčastěji vyjíždíme k popáleninám a poraněním sekerou či nožem,“ upřesnil.
Na místě je tedy opatrnost nejen při manipulaci s ohněm, ale i při přípravách na jeho pálení.


Nahlásit pálení přikazuje zákon


Důležité je také nezapomenout na zákony a bezpečnostní pravidla. „Občané jsou povinni nahlásit pálení klestí na Krajské operační a informační středisko kraje Vysočina na telefonní číslo 950 270 102, nebo přes internetové stránky hasičů www.hasici-vysocina.cz,“ informovala mluvčí hasičů Denisa Vrbová. „Důležté je také vybrat pro pálení vhodné místo, dostatečně vzdálené od lesa a obytných budov,“ doplnila.
Po skončení zábavy je nutné dokonale uhasit ohniště a zkontrolovat, jestli v jeho blízkosti nezůstal žádný hořlavý materiál.
Opomíjet bychom neměli ani životní prostředí. „Do ohniště rozhodně nepatří staré pneumatiky, PET lahve, igelity a další plastový odpad, ze kterých se uvolňují nebezpečné dioxiny,“ varovala Jana Vitnerová ze sdružení Arnika.