Poslední dubnovou noc, která je už od nepaměti spojená s pálením čarodějnic si užilo téměř celé jihlavsko.

V krajském městě na malé i velké čekal bohatý program už od pěti hodin odpoledne. Vyzkoušet si brnění, nebo se nechat natáhnout na skřipec do areálu letního kina přišli hlavně rodiče s dětmi. Přes prvotní ostych se nakonec nechal zlákat téměř každý.

Rytířskou výstroj si vyzkoušel i devítiletý Matěj Štumar z Jihlavy.

„Měl jsem na sobě brnění asi po druhé v životě a musím říci, že je dost těžké. Vůbec nechápu, jak v něm dříve mohli bojovat,nebo běhat,“ řekl devítiletý Matěj, který na akci přišel s oběma rodiči.

Večer pak na příchozí čekal ještě historický šerm a ohňová show. „Oheň hořel až do půl druhé v noci,“ uvedl navečer organizátor akce Miroslav Janský. Živo bylo poslední dubnovou noc také v Třešti. Lampiónového průvodu městem za doprovodu bubnů a s ukázkou obvinění a mučení čarodějnice z Čenkova v podání šermířů z Hebrixu, které shlédlo tři sta příchozích. Při mučení a křiku domnělé čarodějnice se dokonce několik menších dětí, které přišly s rozsvícenými lampiony a v maskách, rozbrečelo. „Velice se mi tu líbí. Mají to udělané vtipnou formou,“ uvedla Jana Koubová. „Mučení čarodějnice bylo hezké. Chvilku jsem se i bál, že jí něco dělají,“ přiznal stydlivě pětiletý Honzík, který na akci přišel v doprovodu maminky.

Ani Brtnice se nenechala v oslavách čarodějnické noci zahanbit. V prostorách hokejového kluziště pobíhalo množství dětí v převlekách čarodějnic a čarodějů. Atmosféru tajemné noci dokresloval nejen všudypřítomný povyk, ale i velký oheň a ohňostroj, který na ploše kluziště začal v devět hodin a nenechalo si ho ujít na čtyři stovky pozorovatelů.

„Takováto akce je dobrá, sejde se zde velké množství lidí, kteří se běžně nepotkají. Mají alespoň čas se pozdravit a prohodit spolu pár vět,“ uvedl padesátník Jiří Houska.

Pálení čarodějnic bylo letos hlavně o zábavě. O tom svědčí pouze jeden výjezd hasičů, a to ještě k planému poplachu do Mrákotína.