„Už několik let vypisujeme tři grantové programy, ale zájem žadatelů je několikanásobně vyšší,“ potvrdil starosta Třeště Vladislav Nechvátal. „Kvůli nastavenému rozpočtu ale více finančních prostředků bohužel uvolnit nemůžeme,“ dodal starosta.

V prvním grantovém programu, což je příspěvek na pravidelnou činnost organizací a spolků s mládeží, město letos vyčlenilo a mezi devět organizací také rozdělilo 200 tisíc korun.

Nejvíce peněz dostal TJ Slavoj Třešť. „Žádostí jsme zde ale měli za celkovou částku 359 tisíc korun,“ připustil starosta.

Druhý grant, příspěvek na provoz zařízení, která nejsou v majetku města, ve výši šedesát tisíc korun, byl rozdělen mezi čtyři žadatele. „I zde byla ale potřeba mnohonásobně větší. Sešly se nám zde požadavky v objemu 336 tisíc korun. Mezi nimi byla i žádost na opravu domu pro rybáře.

„Ti ale měli smůli a peníze na opravu budovy od nás nedostali,“ doplnil Vladislav Nechvátal s tím, že to nebylo možné z finančních důvodů a daného rozpočtu.

Třetím grantovým programem, do kterého se zájemci mohli přihlásit, byl příspěvek na kulturní a společenské akce.

„Zde bylo rozděleno 250 tisíc korun. Je to o padesát tisíc korun více než v loňském roce. I tak je tato částka ale nedostačující a do budoucna bych byl rád, aby se tento příspěvek navýšil. Žádosti zde totiž byly ze 658 tisíc korun,“ řekl starosta.

Rybáři podporu nedostali

Do tohoto grantového programu se se svými třemi žádostmi přihlásil i divadelní soubor Karla Čapka. „Žádosti jsme letos podali poprvé. Se všemi třemi požadavky jsme uspěli a dostali jsme 3200 korun na premiéru pohádky Divadla Mladých, 5000 na pohádku našich loutkářů a 9000 na pořad k výročí plukovníka Švece,“ vyjmenovala vedoucí souboru Karla Čapka Dana Obrdlíková.

Každoroční vypisování grantů ale není jediná podpora, kterou Třešť provádí. „Schválili jsme také finanční podporu mistrovství světa modelářů a příspěvky na Tančírny a betlémáře máme zakomponované přímo v rozpočtu města,“ pochlubil se Nechvátal.

„Záměr města podpořit spolky určitě vítám. Čím více bude Třešť všemožné organizace a spolky podporovat, tím zde bude život pestřejší a najde se zde také více možností, jak využít volný čas,“ míní Jana Zoubková, která ve městě žije už několik let. „Finanční podpora by mohla být ještě mnohem větší,“ dodala na závěr.