Zatím nikdo neví, zda červené tabulky s názvy Jasmínová, Šeříková či Nádražní, Okružní, Za Tratí, Slunečná a další v počtu ke čtyřicítce jmen budou na fasádách domů, či zda je ponesou speciální sloupky.

„Pro Dobronín je to opravdu velká změna. Nikdo nepomyslel, že bychom tu mohli mít ulice. Jistě vylepší orientaci lidem odjinud a domácí si na dobré změny rychle přivyknou,“ přiblížila staniční sestra dobronínského domova důchodců Jana Kuthanová.

Dobronínští se dočkají červených cedulí s názvy ulic a bílých tabulek s modrými čísly domů podle všeho na podzim. „Od výrobce dostaneme hotové tabulky v červnu, červenci. S koncem léta začneme cedule instalovat a na podzim by měla být akce hotova. Máme mírné zpoždění, ale raději nic neuspěchat, než pak se trápit zbytečnými problémy,“ přiblížil starosta Jiří Vlach.

Dle jeho slov bylo pojmenování ulic nutností, neboť v posledních letech se Dobronín rozrostl a návštěvníci odjinud často marně hledali cíl své cesty.

„Kdekdo se chodí na obecní úřad ptát, kde by našel tu firmu či toho člověka. Že podle čísel je někdo posílá někam a jiný jinam. V kanceláři mám velkou leteckou fotografii Dobronína a na ní tazatelům ukazuji, kam jít,“ upřesnil starosta. Pojmenování ulic podle něj problém vyřeší jednou provždy.

Průkazy nezmění

„Mezi lidmi jsou zažitá místní pojmenování, ale časem si zvyknou na nová jména. Když jsme se přistěhovali, měli jsme problémy s orientací. Do Dobronína jezdí nejrůznější obchodníci a návštěvy a těm nové adresy orientaci usnadní,“ v kostce shrnul pedagog Martin Vyoral, žijící v Dobroníně.

Vedení obce počítá s celkovými náklady od 300 do 350 tisíc korun. Předběžný rozpočet počítá s vytištěním mapy, jíž každá rodina dostane zdarma. V odpovídajícím rozměru bude i na vlakovém nádraží. „Pro místní obyvatele je důležité, že si nemusejí měnit občanské průkazy. O tom je budeme dodatečně informovat,“ upřesnil starosta. Vedení obce občas narazí na názory obyvatel.

„Chtěli jsme jednu ulici pojmenovat Bellmundská po našem družebním městě, ale lidé byli proti. Že chtějí české jméno a žádnou cizinu. Tak jsme jim nakonec vyhověli,“ dodal Vlach.