Do krajského města zavítal také místopředseda společnosti AIDS pomoc a preventivní pracovník Martin Hornych, který je sám už šest let HIV pozitivní.

„Jsem pozitivní už šestý rok, HIV pozitivita mi byla zjištěna v roce 2002 na základě úmrtí mého bratra, kdy jsem podstoupil testy na HIV infekci,“ začíná svůj příběh sedmatřicetiletý Hornych.

Martin Hornych a jeho bratr byli závislí na drogách a kromě nich se nakazili ještě další chlapec a dívka. „Když byla HIV infekce prokázána u mého bratra, tak jsem to probrečel a ani jsem si neuvědomoval, že jsem se mohl nakazit i já. Teprve, když jsem podstoupil testy a šel si pro výsledek, tak jsem s tím už víceméně počítal,“ vzpomíná Hornych.

I přesto své nemoci nechtěl Martin Hornych uvěřit a protidrogovou léčbu podstoupil až poté, co mu zemřel bratr. „Změnilo mi to život úplně od základů.

Pomohlo mi to v tom, že jsem přestal brát drogy a že jsem se znova odrazil ode dna a začal jsem ve svém životě stoupat vzhůru,“ říká preventivní pracovník s tím, že velkou podporu měl v rodině a přátelích.

Tím, že se Martin Hornych začal léčit okamžitě a bere léky už šest let, má v sobě HIV pozitivního viru minimum. „Dělám preventivního pracovníka, to znamená, že jezdím po školách a dělám besedy o HIV/AIDS, jezdím na různé festivaly, semináře a snažím se dělat prevenci, a to už od roku 2004,“ říká o své práci.

Z negativními reakcemi na svou nemoc se sympatický muž moc nesetkává. „Je to spíše ze strany kantorů než ze strany studentů,“ zamýšlí se Martin Hornych.

Sedmatřicetiletý preventista Martin Hornych má do budoucna jedno velké přání. „Přál bych si, aby těch pozitivních přibývalo co nejméně. Aby se do budoucna našel lék na úplné vyléčení HIV pozitivity a aby se co nejméně lidí nakazilo tímto virem,“ uzavírá.