Výstavba inženýrských sítí pro deset nových domů na místě právě finišuje. „Všech deset parcel už máme prodaných a hned jak tuto první etapu prací ukončíme, začneme připravovat rozšíření výstavby o dalších patnáct domů,“ uvedl starosta Dolní Cerekve Zdeněk Jirsa. „Spělov, kde je momentálně 24 domů, by se tak mohl rozrůst na dvojnásobek,“ doplnil starosta.

Momentálně na místě pracuje parta dělníků na budování inženýrských sítí. „Máme odkrytý terén pro uložení vody, plynu a kanalizace. Práce na výstavbě sítí bychom měli mít hotové do června,“ uvedl Zdeněk Jirsa s tím, že potom přijde na řadu pokládka elektrického vedení.

To potvrdil i mluvčí E.ONu Vladimír Vácha. „S pokládkou kabelů jsme ještě nezačali. Čekáme, až svoji práci na místě dokončí obec. Pokud vše půjde podle plánu, měli bychom elektrické vedení do země začít pokládat přibližně do měsíce,“ míní Vladimír Vácha. Práce by poté pracovníkům E.ONu měly trvat jeden a půl až dva měsíce. „Musíme počkat na všechny potřebné protokoly. Pak by už měla být elektrická síť plně zprovozněna,“ doplnil Vácha.

„Okamžitě po dodělání mohou začít majitelé parcel stavět. Všechny pozemky, které se prodávaly za 150 až 175 korun za metr čtverečný, už jsou prodané a jejich majitelé na výstavbu čekají už přibližně jeden rok,“ připustil Zdeněk Jirsa.

„Předpokládám proto, že to půjde rychle a nové domy by ve Spělově mohly stát do dvou až tří let,“ doplnil starosta Dolní Cerekve s tím, že dalších patnáct pozemků k výstavbě by mohlo být připraveno do roku 2012.

Místním obyvatelům plánované rozrůstání Spělova nevadí. „Pokud se Spělov rozroste, je mi to úplně jedno. V žádném případě mi ale noví sousedé nevadí,“ uvedla dlouhodobá obyvatelka obce důchodkyně Blažena Vondrušková.