Na akci se přijela podívat i Lucie Škarvadová z Batelova. „To že zde meteority spadly, jsem se dozvěděla asi před týdnem. Máme kousek odtud chatu, tak jsme se sem rozhodli podívat a o události, která se zde stala, zjistit víc informací,“ řekla Lucie Škarvadová.

Oslavy ve Stonařově trvaly po celý den. Během slavnosti byl odhalen památník z žulového kamene ze sumrakovského lomu s bronzovou deskou, který celou událost připomíná a pokřtěna planetka Stonařov. Slavnostního křtu se ujala objevitelka planety Jana Tichá z observatoře z Kleti.

Se Zemí se jen tak nesrazí

„Planetka Stonařov byla objevena 30. července roku 2000 a má číslo 61 208. Několik let byla poté sledována, aby měla dobře spočtenou dráhu. Dnes víme, že oběhne kolem slunce za 3,46 setin roku a pohybuje se v hlavním pásu planetek, takže se v dohledné době desítek tisíc let nesrazí se Zemí,“ uvedla Jana Tichá. „Její jméno schválila mezinárodní astronomická společnost loni. Jméno je schváleno i s diakritikou,“ dodala objevitelka planety.

Závěr oslav se ve Stonařově nesl ve znamení netradičního ohňostroje. Na devět stovek příchozích shlédlo pyrotechnické efekty, které celou událost před dvěma stoletími připomínaly.

„Oslavy se povedly podle našich představ. Ohňostroj mnohé překvapil. Napodoboval událost, která se zde před dvěma stoletími stala, takže zde bylo velké množství dýmu, rachotu a ozývaly se také detonace,“ uvedl starosta Stonařova František Plavec.