Na co se mohou návštěvníci těšit, prozradila Deníku ředitelka zařízení Eliška Kubíková.

Nabídka Zoo je stále bohatší, přesto připravujete stále další projekty. Můžete prozradit něco z chystaných novinek?
Nyní probíhá výstavba pavilonu pro medvědy. Stavba za více než 20 milionů by měla být hotová koncem letošního roku a medvědi by se měli nastěhovat na jaře.

Kdo stavbu financuje?
Stavba je plně hrazena naším zřizovatelem, statutárním městem Jihlava.

Chystají se i novinky pro malé návštěvníky?
Ano, rekonstrukce dětského koutku, to je další z právě prováděných realizací. V pondělí zahájila dodavetelská firma montáž nových atrakcí. Ke znovuotevření by mělo dojít právě na Den dětí, prvního června.

Můžete prozradit na co se děti mohou při znovuotevření dětského koutku těšit?
Ve výběrovém řízení jsme dbali na originální pojetí koutku. Chceme, aby naši návštěvníci žádný podobný koutek v jiné Zoo nenašli. Prostor má charakterem navazovat na místo, kde se nachází. Preferovali jsme spojitost s africkou vesnicí. Děti by se měly ocitnout v africké džungli.

Zůstane oblíbená lanovka?
Ano. Nová lanovka bude splňovat všechny bezpečnostní předpisy a požadavky. Z původních prvků zůstane zachovaný ještě obří tobogán.

A co planetárium? V jaké fázi je tento projekt?
Před námi jsou dva projekty, které se letos nestihnou uskutečnit, a to environmentální centrum, které by mělo být součástí zoologické zahrady a mělo by navazovat na nový vstupní areál. Druhou věcí je právě zmíněné planetárium, které by mělo být přístupno zvnějšku zoologické zahrady, aby mohlo existovat nezávisle na zoologické zahradě.

V blízkosti nového vstupu má vyrůst výběh pro žirafy. Jak projekt pokročil?
Zatím pracujeme na přípravě projektové dokumentace. Ale našim cílem je otevřít výběh do pěti let. Můžu říci, že jsem projela snad všechny žirafí expozice v České republice a příští týden zamířím ještě do Německa, abych sesbírala všechny důležité informace.

Kolik žiraf by mělo být ve výběhu umístěno?
Mělo by jít o šest zvířat.

Čekají jihlavskou zoologickou zahradu ještě nějaké další nové výběhy?
Spíš úpravy stávajících. Právě teď například provádíme úpravu výběhů pro kopytníky. Naším cílem je vytvořit smíšené expozice. Jeden výběh by sloužil lamám a americkým pštrosům Nandu a v druhém chceme zebry zkombinovat s pštrosy africkými, kteří zde přibudou nově. Dále připravujeme přesun Jeřábů mandžuských, kteří nyní nejsou na příliš atraktivním místě.

Zoo teď často pořádá tematicky zaměřené dny, jako například den ptáků či den pro rodinu. Jaká témata budou následovat?
Nejbližší větší akce bude právě již zmíněný Den dětí. Budeme ho slavit na etapy několik dnů. Hlavní bude neděle 1. června, kdy se chceme vrátit ke kampani „Amphibian Alarm“ aneb Žáby bijí na poplach, což, jak je z názvu patrné, je kampaň na záchranu žab. Právě tato kampaň je takovým hlavním motivem letošního roku. Takže většina aktivit, které budou probíhat, se budou týkat právě obojživelníků.

Již jsme zmínili plány z blízké budoucnosti. Existuje však i nějaká vize či idea, jak by zoo mohla nebo měla vypadat například za 20, 30 let?
Vývoj zoologických zahrad, podobně jako čehokoliv dneska, je velmi prudký. Příliš detailní plánování na delší dobu by bylo marné. Do budoucna se bude naše pozornost stále více zaměřovat na ohrožené druhy zvířat, zlepšování kvality jejich života i prostředí a větší důraz bude také kladen na vzdělávací a relaxační funkci zahrady. Do deseti let především potřebujeme dokončit novou část zahrady, která by měla již celá do této doby sloužit zvířatům i našim návštěvníkům. A pak je tu také starší část zoo, kde některé pavilony potřebují rekonstrukci. Naše pozornost se musí soustředit jak na novou výstavbu, tak na údržbu a vylepšování staré části zoologické zahrady.

Michal Kolařík