„Témata navazují na dopravní průzkum, který jsme mezi cestujícími Jihlavany provedli v loňském roce,“ vysvětlil Pavel Domkář z jihlavského úřadu územního plánování. „Studenti na tématech budou pracovat celý týden a v pátek odprezentují své finálové návrhy,“ řekl.

Z nich potom město vybere ty nejefektivnější. „Věříme, že naši studenti i zahraniční hosté přinesou nápady, které bude možné zrealizovat, a zlepšit tak současnou dopravní situaci v Jihlavě,“ dodal Pavel Domkář.

Jihlavanům by se mělo díky projektu například lépe cestovat na trolejbusových a autobusových linkách. „Z průzkumu vyplynulo, že Jihlavané považují za slabinu zdejší městské dopravy návaznost spojů a chybějící noční linku,“ informoval vedoucí úřadu územního plánování Tomáš Lakomý. „Do projektu se proto přidal také Dopravní podnik města Jihlavy, který se hodlá návrhy studentů inspirovat,“ doplnil.

Pomohou i chodcům

Mezi další nelehké úkoly pro studenty dopravních a stavebních fakult patří řešení křižovatky ulic Brněnská a Kosovská, kde mají za stávající situace problémy především turisté mířící do jihlavské zoologické zahrady.

Dalším úkolem je návrh zvýšení bezpečnosti některých přechodů pro chodce. „Za nejnebezpečnější považujeme přechody na náměstí Svobody a v ulicích Jiráskova, S. K. Neumanna, Žižkova a Okružní,“ vyjmenoval Tomáš Lakomý. „Pokud se účastníkům konference podaří najít cestu, jak přechody v těchto lokalitách upravit, a neomezit přitom provoz, jistě to ocení řidiči i chodci,“ řekl.