„Nová obalovna je oproti té původní výkonnější a liší se také kvalitou směsi,“ uvedl vedoucí obalovny Miloš Řehák. Zatímco původní zařízení vyrábělo 85 tun živičné směsi za hodinu, nová obalovna zvládne vyrobit směsi skoro dvojnásobek. „Přesně je to 160 tun za hodinu,“ doplnil Miloš Řehák. „Prozatím poběží zkušební provoz. Kolaudace zařízení je naplánovaná na třetího června,“ doplnil.

Na místě pracuje šest lidí. Jsou mezi nimi jak odborníci, tak dělníci. „Většina z nich je z Jihlavy,“ dodal vedoucí obalovny. Místní obyvatelé se většinou obalovně nebrání. „To, že tu je, je v obci všeobecně známo. Nikdy se zde nedělalo referendum, ale podle ohlasů lidí jim její existence v blízkosti obce většinou nevadí,“ uvedla starostka Bílého Kamene Eliška Fridrichovská.

Její domněnku potvrdil i J.N., který bydlí nedaleko. „Kolem obalovny v Bílém Kameni jezdím pravidelně dvakrát až třikrát týdně. Je v lese, takže nikoho neobtěžuje, maximálně se zde více práší kvůli průjezdu většího množství nákladních aut. Na to už jsem si ale zvykl,“ uvedl J.N. z nedaleké vesnice.

Problémy s výstavbou zařízení na výrobu živičných směsí nezaznamenali ani v Markvarticích – Kasárna, kde momentálně finišuje výstavba další obalovny. Hotová by měla být během června a práci v ní najde pět lidí. Dalších přibližně deset pak zajistí zpracování její produkce. Souhlas s výstavbou obalovny v prostorách průmyslové zóny posvětili lidé v referendu.