„Je to již třicátý ročník, takže se tato akce stala takovou tradicí. Chodí sem stovky závodníků,“ objasnil místopředseda KČT Zdeněk Kurka.

Po druhé hodině odpolední se mírná cesta do kopce k hrádku na Heulose začala plnit zvědavými dětmi a jejich rodiči nebo prarodiči. Pohádkové dobrodružství začíná. „Soutěžící absolvují cestu po celém Heulose a na trase plní různé úkoly. Narazí tedy například na princeznu, šašky, myšky nebo perníkovou chaloupku,“ popisuje Kurka a dodává: „Za každé splnění úkolu dostanou děti sladkou odměnu a také razítko do kartičky.“

Po úspěšném zdolání klikatého kopce se před soutěžícími otvírá první stanoviště, na kterém všechny vítá princ a princezna. Děti mají za úkol trefit se míčkem drakovi do tlamy. Někomu to jde snadno a někdo to zvládne až na třetí pokus.

Dalším zastavením jsou myšky a jejich labyrint sýru, kterým musí závodníci prolézt. Těm větším to dělá problém, ale nakonec se to podaří každému. „Trochu mi prolezení dělalo problém, protože už jsem větší, ale zvládla jsem to,“ chlubí se pětiletá Kačenka, která přišla na Pohádkovou cestu s maminkou a už běží splnit další úkol za včelkou a květinkou.

Už z dálky se ozývá křik čertů, který dává najevo, že se blíží další stanoviště. „Tady je úkolem dětí prolézt peklem a nezabloudit,“ objasnila čertice Veronika Kovářová.

V horkém počasí se soutěžící zchladili na dalším zastavení u vodníků. Tady se malí rybáři snažili ulovit rybičku pomocí prutů.

Cesta se stáčí zpět k letnímu kinu a u řeky sedí dva šašci. „Pojď si vybrat kostku a zkus hodit co největší číslo,“ nabádá malého závodníka jeden z nich. Když se mu to podaří, dostane bonbon a může se vyrazit do cíle.

Nejatraktivnějším stanovištěm byla perníková chaloupka, kde si děti loupaly perníček, a také červená Karkulka, myslivec a vlk, na kterého byl každý zvědavý.

„Líbí se mi jednoduchost úkolů, že je dokáží splnit i ti malí,“ pochvaluje si Olga Karbierová z Jihlavy. „Nejhezčí byla Karkulka a také mi moc chutnal perníček, co sem si mohl sám utrhnout. Moc se mi tu líbí,“ zhodnotil akci sedmiletý Honza z Jihlavy.