Investovaly miliony a dnes jim zbyly oči pro pláč. S domy totiž mají spoustu problémů, zejména s plesnivou střechou.
Alespoň prozatím má štěstí David Vrba se svou rodinou. Ten totiž bydlí v krajním domě řadovek, který nemá v koupelně světlík, a plíseň se u něj ještě neprojevila. Ani jemu se ale problémy nevyhýbají. „Máme klasické reklamace jako bouchající sádrokartony nebo reklamaci na balkonové dveře,“ líčí pan Vrba.

Problémy má i Ladislav Mazač. A kde? Opět koupelna. Nad dřevěnou zárubní dveří se objevil vlhký flek. Plíseň si pak libuje na starém známém místě – ve světlíku. „Plíseň je ale v horní části světlíku, těsně pod kopulí, nikoliv v úrovni konstrukci střechy. Budeme tak hledat příčinu vlhkosti, než přistoupíme k otevření podhledu,“ reaguje Tomanec.


Jihlavská společnost Dektrade, která se specializuje na střechy, tak pro obyvatele lokality Na Člunku zpracovává odborné posudky. „Obyvatelé se na nás obrátili s tím, že mají problémy. Zatím zpracováváme oficiální závěry,“ uvedl David Svoboda ze zmíněné společnosti.


Ivana Picková, mluvčí Sdružení obrany spotřebitelů (SOS), poškozeným radí vše zdokumentovat. „Řešením je přizvání soudního znalce, který zjistí vady a odhalí jejich příčiny. S tímto posudkem by pak měli poškození kontaktoval danou firmu, která je do 30 dnů povinná závady odstranit. Pokud tak neučiní, přichází na řadu soud,“ radí. Podle ní je šancí i projekt ministerstva průmyslu a obchodu o mimosoudním řešení. „Je potřeba vyhledat kontaktní místo a nezávislí mediátoři do dvou měsíců rozhodnou. Musí s tím ale souhlasit obě strany,“ dodala.


Záruka přitom majitelům domů z první etapy končí v zimě. Ti se proto bojí, že MB bude schválně protahovat řešení jejich problémů, dokud zákonem stanovená lhůta nevyprší. Pak budou bezradní a vše zaplatí z vlastní kapsy.


Druhá etapa má být dokončena letos na podzim. Podle Miroslava Tomance jsou střechy konstruovány stejně. Všechny domy a byty jsou už vyprodány. MB staví také v Jindřichově Hradci