„Všech pět našich nemocnic si od tohoto systému slibuje zvýšení bezpečnosti pacientů a zjednodušení zjišťování jejich totožnosti v běžném nemocničním provozu. S těmito identifikačními náramky už máme zkušenosti, ale od 1. června se systém sjednotil,“ informovala krajská mluvčí Eva Neuwirthová.

Podle Pavla Hájka, náměstka hejtmana pro oblast zdravotnictví, se jednalo o zkušební zavedení náramků. Teď systém odstartoval naostro. „Pacient obdrží při příjmu náramek, na kterém je uvedeno jméno, příjmení a datum narození. Ze zápěstí ho nelze sundat. To se stane, až když je pacient propouštěn z nemocnice. Systém zvětší bezpečí při podávání léků, zákrocích v celkové anestezii a při všech výkonech, kde je třeba zjišťovat pacientovu totožnost,“ přibližuje ještě Hájek.

Náramky budou zavedeny na lůžkových odděleních a budou v bílé barvě. Jen na novorozeneckých odděleních se budou používat modré a růžové barevné varianty podle pohlaví.

Dítě bude označeno bezprostředně po narození a na náramku shodně s náramkem matky bude jméno a příjmení dítěte, identifikační číslo, datum narození včetně hodiny a minuty, pohlaví, jméno a příjmení matky.

Do pěti krajských nemocnic tak bylo vpuštěno celkem 137 tisíc náramků. Náklady přesáhly 800 tisíc.