Kvůli dešti nepadaly nakonec otázky redaktorů v centru Jihlavy, ale na radnici. Hovořili jsme s náměstkem primátora Radkem Vovsíkem.


Vaše práce je hodně o komunikaci s lidmi. Na co si vám nejvíce stěžují? Co je pálí?
Je to zejména nedostatek míst v mateřských školkách. Dále pak nedostatek dětských hřišť a špatný stav chodníků.


Začněme tedy u školek. Co město dělá pro to, aby se kapacity navýšily?
Zprovoznili jsme mateřskou školu v ulici Mahenova. V Antonínově Dole jsme navýšili kapacitu o jednu třídu a zprovozňujeme školku na ulici Březinova.


Míst je ale přesto málo…

To je pravda. Naše předpoklady počítaly s tím, že budeme mít o sto míst více. Realita je taková, že musíme odmítnout přibližně stejný počet dětí jako dřív.


Čím to je?
Ovlivňují to děti rodičů, kteří v Jihlavě pracují, ale nebydlí tu.


Dalším tématem jsou chodníky. Mnohé jsou ve špatném stavu. Co s tím?
Příští rok chceme začít s městskou památkovou zónou. Abychom tam dosáhli ideálního stavu, počítáme s výdajem kolem 12 milionů korun. A pokud zahrneme i některé silnice, tak jde o 30 milionů korun. Postupovat budeme na etapy.


Jihlava se za poslední rok stala malým Las Vegas. Na každém kroku na obyvatele blikají jackpoty. Město chtělo herny vytěsnit vyhláškou. Majitelé si ale poradili a automaty se vesele točí dál…
Je to tak. Požádali si o povolení ještě předtím, než vyhláška začala platit. Její účinek poznáme v budoucnu, až toto povolení přestane platit.


Z poplatků, které majitelé platí z výherních automatů, Jihlava ročně inkasuje přes 20 milionů korun. Jste ochotni se této částky vzdát výměnou za město bez neonů?
Ta vůle tady je.


Dalším problémem je tržnice, která se dnes nachází v areálu Za Snahou. Tam moc lidí nechodí. Stěžují si i místní prodejci. Plánujete přemístění?
Ano. Zatím máme připraveny dvě varianty přesunu. Jedna navrhuje umístění v dolní části Masarykova náměstí. Ta druhá počítá s tím, že by stánky byly kolem Prioru. Vedeme jednání.


Jihlavanům vadí hodně i gigantický Prior. Lze s ním něco udělat?
Z pohledu města moc možností nemáme. Prior totiž vlastní soukromý majitel. Na odkup nemáme peníze a rekonstrukci by musel provést majitel. V poslední době jihlavští studenti odstranili grafity od sprejerů. Tak je Prior alespoň čistší.

Pavel Med

Jaroslav Paclík