Závěr druholigového utkání mezi fotbalisty Jihlavy a Opavy (3:2) se zvrhl v pořádné drama. A nejen na trávníku. Z části ochozů se ve čtvrtek navečer stalo bojiště.


O poprask v hledišti se postarali fanoušci Slezanů, kteří se těžce vyrovnávali s nepříznivým stavem. Místo oslav postupu, který jejich týmu kvůli porážce unikl, se v sektoru za brankou pustili do výtržností.


Výsledek jejich řádění? Zásah policejních těžkooděnců, krátké přerušení zápasu, škody přibližně za 50 tisíc korun, několik zraněných a pravděpodobně také nepříjemné následky pro jihlavský klub.


„Čeká nás pokuta a možná nám i zavřou hřiště. Bohužel současný trend svazu je takový – na vině je vždy pořádající oddíl,“ povzdechl si mluvčí FC Vysočina Miroslav Fuks.


Na Vysočině málokdy vídaná řež se rozpoutala poté, co se část hostujících fanoušků snažila opustit vymezený prostor. Rowdies demolovali všechno, co jim stálo v cestě, a neváhali se pustit ani do boje s policií, která proti nim nakonec použila i výstražné dělobuchy a slzný plyn.


„Ze strany fanoušků Opavy došlo k narušení veřejného pořádku. Ničili zařízení a majetek klubu. Proto byla nasazena pořádková jednotka,“ poznamenala jihlavská policejní mluvčí Jaroslava Slavíková.


Hlavní rozhodčí Franěk dokonce musel utkání na chvíli přerušit. Slzný plyn totiž potrápil také hráče a trenéry.


„Nadýchal jsem se slzáku a nemůžu moc mluvit,“ omlouval se ještě na pozápasové tiskové konferenci kouč hostujícího týmu Jiří Neček. „Oči mě pálily pořádně,“ přidal se gólman Jihlavy David Šimon.


S běsnícími chuligány se policisté definitivně vypořádali až dlouho po skončení zápasu. Šest jich museli zadržet a posléze předat na záchytku. Jestli se „výtečníci“ dopustili jen přestupku, nebo trestného činu, se upřesňuje. Z řad příznivců přišly k újmě čtyři osoby, deset mužů v uniformách utrpělo drobná zranění.


Aktérům utkání připadal zásah policie neadekvátní. Tvrdou kritikou překvapil především kouč FC Vysočina Karol Marko.


„Dalo se to vyřešit jednodušeji. Ale co můžeme čekat od policajtů, že? Bylo tady jenom 1500 lidí. Co by dělali, kdyby jich bylo dvacet tisíc?!?“ prohlásil. „Já viděl i zápasy, kde se mlelo pět tisíc fanoušků na jedné straně a pět tisíc na druhé. Takové věci k fotbalu patří. Nejsme v kostele,“ doplnil ironicky.