Důvodem stávky jsou hlavně vládní škrty ve školství o 25 procent na učební pomůcky. Dalším důvodem jsou nízké platy učitelů. Ty rostou pomaleji než inflace.


Ke stávce se například připojí kantoři z jihlavské Základní školy Seifertova.
O důvody tohoto kroku se podělila ředitelka „Seifertky“ Stanislava Prokešová.
„Nelíbí se nám, že vláda snížila výdaje na školství. Ve finále to znamená, že nebudeme mít na učební pomůcky nebo učebnice. Doplatí na to rodiče, kteří je budou muset zaplatit,“ říká. Ale ani s výší platů není spokojená.


Jihlavské gymnázium pak vyjádří tichou podporu. Mezi 10 a 11 hodinou výuka nebude.
„Gymnázium v Jihlavě by šlo do stávky v okamžiku, kdy by se jednalo o razantní a dlouhodobou stávku, ne jeden den, ale týden a víc,“ uvedl šéf odborové organizace učitelů pro Jihlavu a Havlíčkův Brod Rudolf Kočí.


Stávky se pak třeba nezúčastní Střední odborné učiliště a Střední odborná škola v Třešti.

Školy, které podpoří stávku:

Střední umělecko průmyslová škola Helenín: 24 pedagogických pracovníků a 6 nepedagogických pracovníků se připojilo ke stávce. Provoz školy bude omezen, provoz školní jídelny i domova mládeže bude zachován.


Střední škola technická Jihlava: do stávky se připojily téměř dvě třetiny zaměstnanců naší školy, nebude možné zabezpečit výuku žáků v plném ani omezeném rozsahu, a proto budou mít žáci naší školy ředitelské volno.


Střední škola stavební Jihlava: ze 62 pedagogických pracovníků se ke stávce přihlásilo 8 učitelů odborného výcviku - provoz bude zajištěn.


Gymnázium Jihlava: Tichá podpora. Přerušení výuky od 10 do 11 hodin.


Jihlavské základní školy: Základní škola Seifertova, Základní škola Havlíčkova, Základní škola Křížová, Základní škola Demlova, Základní škola T. G. Masaryka, Základní škola Jungmannova


Ostatní základní školy: Základní škola Stonařov, Základní a Mateřská škola Puklice, Základní škola Třešť