Někteří žáci a studenti z Jihlavska se mohou radovat. Dnes totiž nemusí do školy. Důvodem je celostátní stávka učitelů.
A co kantorům nejvíce vadí? Hlavní důvodem jsou vládní škrty ve školství. Rozpočet na učební pomůcky se snížil o čtvrtinu. Dalším důvodem jsou nízké platy. Tempo jejich růstu ani nepokrývá inflaci.


Ke stávce se například připojí kantoři z jihlavské Základní školy Seifertova. O důvody tohoto kroku se podělila ředitelka „Seifertky“ Stanislava Prokešová. „Nelíbí se nám, že vláda snížila výdaje na školství. Ve finále to znamená, že nebudeme mít na učební pomůcky nebo učebnice. Doplatí na to rodiče, kteří je budou muset zaplatit,“ říká.


Nízké mzdy


Tichou podporu vyjádří i jihlavské gymnázium. „Od 10 do 11 hodin bude výuka přerušena jako podpora stávkujícím,“ přiblížil ředitel gymnázia Miroslav Paulus. Do školy pak půjdou žáci z jihlavské Základní školy Kollárova. Podle ředitele Rudolfa Chaloupka ale stávku podporují.


„Nejvíce nás trápí přístup vlády ke vzdělání, která snížila výdaje na učební pomůcky o čtvrtinu. Problém jsou i platy. Pokud učitelé berou méně než je průměrná mzda, tak je to špatně,“ míní.


Volnou ruku mají učitelé ze Středního odborného učiliště a Střední odborné školy v Třešti. Škola jako celek se ke stávce nepřipojí, ale ředitel František Pospíchal je benevolentní.


„Probíhají u nás závěrečné zkoušky a stávka by narušila organizační postupy. Pokud ale někteří učitelé budou chtít například udělat hodinu na toto téma tak mohou,“ sdělil. „Osobně s požadavky odborářů souhlasím. To, co se děje, není dobré,“dodal.


Veřejnost je ale v otázce podpory učitelů nejednotná.
Ano mají třeba od Marcely Burdové. „Já s nimi souhlasím. Není možné, aby brali méně než středoškoláci. To potom celý vzdělávací systém ztrácí smysl,“ myslí si.


Jiný názor má Jindřich Buchta. „Doplatí na to studenti. Ti, kvůli kterým stávkují to mají na háku. Navíc jednodenní stávka efekt mít nebude,“ řekl.
Na Jihlavsku stávkuje přibližně 420 učitelů. Připojilo se 13 škol

Školy, které podpoří stávku:


Střední umělecko průmyslová škola Helenín: 24 pedagogických pracovníků a 6 nepedagogických pracovníků se připojilo ke stávce. Provoz školy bude omezen, provoz školní jídelny i domova mládeže bude zachován.


Střední škola technická Jihlava: do stávky se připojily téměř dvě třetiny zaměstnanců naší školy, nebude možné zabezpečit výuku žáků v plném ani omezeném rozsahu, a proto budou mít žáci naší školy ředitelské volno.


Střední škola stavební Jihlava: ze 62 pedagogických pracovníků se ke stávce přihlásilo 8 učitelů odborného výcviku - provoz bude zajištěn.


Gymnázium Jihlava: Tichá podpora. Přerušení výuky od 10 do 11 hodin.


Jihlavské základní školy: Základní škola Seifertova, Základní škola Havlíčkova, Základní škola Křížová, Základní škola Demlova, Základní škola T. G. Masaryka, Základní škola Jungmannova


Ostatní základní školy: Základní škola Stonařov, Základní a Mateřská škola Puklice, Základní škola Třešť