VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Josef Bačkovský: Stavím policejní dům

Jihlava - Josef Bačkovský má zkušenosti s řízením policejního ředitelství v Havlíčkově Brodě a Jihlavě. Nyní byl pověřen vybudováním krajské policejní správy na Vysočině, což cítí jako velkou výzvu a ještě větší odpovědnost.

9.6.2008
SDÍLEJ:

Na Vysočině by krajská policejní správa měla fungovat od ledna 2010. Jejím „vybudováním“ byl pověřen Josef Bačkovský (na snímku), který řídil policejní ředitelství v Jihlavě nebo Havlíčkově Brodě. Foto: VLP/David Tesař

Půjde o plnohodnotnou policejní správu?
Ano. Na Vysočině bude plnohodnotná krajská správa ve všech směrech. Bude tu pořádková policie, dopravní, kriminální, celé vedení i ekonomický subjekt. Odhaduji, že tak zhruba do dvou let budeme mít i školní policejní středisko a speciální pořádkovou jednotku, která bude dohlížet mimo jiné i na sportovní události nebo demonstrace.

Takže i ty nejzávažnější trestné činy, jako například vraždy, budou řešit kriminalisté v Jihlavě?
Ano. Je to tak. Vysočina bude mít i svou první mordpartu.

Které odbory tu naopak nevzniknou?
Odbor kriminalistické techniky, operativní dokumentace a zásahová jednotka. Tyto servisní činnosti nám bude dělat Brno.

Proč?
Jedná se o ryze specifické činnosti, které policisté provádějí na základě vysoké profesionality kdekoliv a kdykoliv v republice. Nerozhoduje tam místní znalost ani hranice okresů či krajů, ani rozdílnosti teritorií. Pokud budeme mít v kraji například zvlášť nebezpečného pachatele a budeme potřebovat zásahovou jednotku, tak je jedno, jestli přijede z Hradce, Brna, nebo Prahy.

Hovoříte otevřeně o tom, že krajskou správu bude mít Vysočina od ledna 2010. Co všechno bude do té doby potřeba udělat?
Jeden z klíčových momentů nastane již v lednu 2009, kdy okresní ředitelství v Pelhřimově a Havlíčkově Brodě přejdou pod Brno. Z okresních ředitelství se stanou územní ředitelství obdobně jako u hasičského záchranného sboru. Zaniknou na nich funkce ředitelů a s tím i další řídicí funkce, tak aby byl maximálně posílen výkon přímé policejní služby. Během roku a půl musí dojít rovněž k delimitaci majetku. Je nenahraditelné, aby všechna současná okresní ředitelství byla při vstupu do jednoho celku dobře personálně obsazena. Všichni policisté byli včas informování a objektivně seznámeni s reformou, účelem vzniku kraje a jejich budoucím postavením. Na jednotlivých řídicích postech musí být proto policisté, kteří mají své vize i kariérní budoucnost. Za personální obsazení, výběr a nástup nových policistů jsou odpovědni současní ředitelé, rovněž jsou odpovědní za to, v jakém stavu, počtu obsazení, technickém vybavení, plnění úkolů od dopravy, veřejného pořádku přes stav kriminality útvar ke sloučení přivedou.

Kolik bude mít Vysočina policistů?
Vznikem správy bude mít Vysočina 1237 současných policistů. O další bude posílena služba kriminální policie, pořádková služba, dopravní policie přerozdělením ze správ současných krajů. K tomu musím přičíst ještě přibližně 170 občanských zaměstnanců.

Budova bude muset projít nějakými úpravami?
Ministerstvo vnitra již potvrdilo vyčlenění částky 60 milionů korun na vznik krajské správy. Za dva miliony korun se nyní zpracovává projekt, který bude řešit stavebně celou budovu, kde bude pracovat asi 200 lidí. Počítáme i s tím, že se rozšíříme do části kasáren, kde budeme mít další technické zázemí.

Budete mít také nějaké speciální pracoviště?
Co nejdříve chceme vybudovat plnohodnotné psychologické pracoviště pro výběr policistů zde v Jihlavě. Proto nyní řešíme za významné pomoci krajského úřadu finanční výpomoc, která by měla zajistit vybavení tohoto pracoviště. Nová psycholožka nastoupí do Jihlavy již od letošního července.

A jaké výhody bude mít krajská správa pro obyčejné občany?
Policisté budou lidem blíže. Nebudou muset čekat na různé policejní specialisty, kteří přijíždějí ze současných správ krajů na místo činu.

Budou policisté více v ulicích, než je tomu nyní?
To bude záviset na počtech policistů. Pokud budeme mít dostatek nováčků, tak se nám to bude dařit. Pro mě by bylo největší úlevou, kdybych již nemusel starostům a občanům stále odpovídat na to, proč je v ulicích policistů tak málo.

Může se začít kriminální podsvětí obávat o své „živnosti“?
Určitě se začne bát, protože tady vzniknou nové útvary, které budou působit přímo v kraji. Doteď to bylo tak, že specialisté, například na násilnou trestnou činnost, sem museli přijet a zase odjet, navíc mají spoustu povinností ve svých krajským městech. Nyní budeme moci daleko intenzivněji rozpracovávat a potírat trestnou činnost. To je také smyslem zřízení správy. Jihlava je navíc v centru republiky, proto je naprosto správné, že Vysočina bude mít své policejní ředitelství.

A co dálnice? Její oddělení také projdou změnami?
Zcela jistě dojde k tomu, že Vysočina bude mít dvě dálniční oddělení – Velký Beranov a Domašov. Zřejmě dojde i k úpravě hranic současného rozdělení teritoria jednotlivých oddělení na dálnici tak, aby dálnice kopírovala hranice kraje. Počet policistů a jejich vybavení zůstane, maximálně se bude navyšovat, ale nedojde k žádnému omezení.

Co pro vás znamená z profesního hlediska, že jste byl pověřen vybudováním správy?
Už když jsem šel z Havlíčkova Brodu do Jihlavy, tak jsem maličko pošilhával po tom, že tu bude krajská správa, ale vůbec jsem netušil, jak to bude časově. Je to velká výzva a impuls, který je neopakovatelný. Velkou zásluhu na tom, že bude krajská správa, má ale krajský úřad, zejména hejtman Miloš Vystrčil. Bojoval za to tak intenzivně, až se to stalo skutečností.

Co je pro vás nyní nejdůležitější?
Přirovnal bych to k tomu, když se staví dům a já zároveň zakládám velkou rodinu. Důležité bude postavit řídicí tým z lidí, kteří jsou na okresech. Byť někteří z nich nemají takové zkušenosti, ale mohou dostat šanci. Některým policistům v Jihlavě jsme již nařídili, aby si udělali psychologická vyšetření a vše, co s tím souvisí. Musíme se za rok a půl naučit kraj řídit, proto je potřeba už nyní dávat dohromady tým. Jsem přesvědčen, že od roku 2006 je v Jihlavě dobré jádro.

Co byste vzkázal policistům, kteří mají dilema, jestli zůstat, nebo odejít?
Pro všechny policisty na okrese je vznik krajské správy velkou motivací, protože se jim nabízí velmi dobrá možnost kariérního postupu. Na žádném teritoriu v okresech nepůjde jejich ohodnocení do minusu, ale naopak do plusu. Chtěl bych touto cestou zklidnit různé fámy o tom, co s námi bude, až budeme pod Jihlavou a až vznikne kraj. Každý policista bude mít své místo a je pro něj jedno, jestli to dělá pod hlavičkou okresního ředitelství, nebo jiného. Chtěl bych také vyzvat policisty, kteří mají odslouženo deset let a více a chtějí odejít, aby ještě setrvali ve službě.

KDO JE Mgr. JOSEF BAČKOVSKÝ
– vrchní rada, plukovník
– 48 let, pochází z Havlíčkobrodska
– u policie je od roku 1979, začínal jako dopravní policista v HB, pak přešel na obvodní oddělení do Chotěboře, kde působil jako psovod a sloužil jako řadový policista
– v roce 1990 nastoupil jako zástupce vedoucího v Chotěboři
– od 1. října 1990 byl vedoucím obvodního oddělení v Chotěboři
– 15. dubna 1993 se stal ředitelem okresního ředitelství v Havlíčkově Brodě
– od června 2006 vykonával funkci ředitele v Jihlavě
– od 4. února 2008 byl v Brně na studijním pobytu v kanceláři ředitele pro reformu policie
– od 1. května 2008 je zástupcem ředitele v Brně pro Jihomoravský kraj a od 23. května je pověřen vybudováním krajské policejní správy na Vysočině
Postupně absolvoval základní policejní školu, důstojnické studium, různé odborné kurzy a stáže, včetně zahraničních. Vysokoškolské vzdělání vystudoval na Pedagogické fakultě v Hradci králové.

Autor: Roman Martínek

9.6.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 21 000 Kč

Sociální pracovníci specialisté v oblasti péče o zdravotně postižené Sociální pracovník. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 21000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavek vzdělání podle zákona 108/2006 Sb., znalost práce na PC, komunikační dovednosti, manuální zručnost, empatie, samostatnost, znakový jazyk výhodou.. Pracoviště: Centrum pro neslyšící a nedoslýchavé kraje vysočina, o.p.s., Úprkova, č.p. 4340, 586 01 Jihlava 1. Informace: Ivana Kohoutová, +420 732 817 118.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební klempíři 130 Kč

Stavební klempíři Izolatér - klempíř. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 130 kč, mzda max. 160 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Klempířské práce (oplechování) pro průmyslové technické izolace (potrubí, kotle, vzduchotechnika) v klempířské dílně v Jihlavě., Znalosti z klempířského oboru jsou výhodou, ale nejsou podmínkou. Případně vše zaučíme., první kontakt e-mailem nebo telefonicky do 7:00 do 15:30.. Pracoviště: Izolace arax jihlava, s.r.o., U Rybníka, č.p. 3343, 586 01 Jihlava 1. Informace: Jana Škrdlová, +420 777 679 844.

Potravinářství - Potravinářství Řezník, uzenář 85 Kč

Řezníci a uzenáři Řezník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 85 kč, mzda max. 90 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: . Pracoviště: Horpo, spol. s r.o., Žižkova, č.p. 1872, 586 01 Jihlava 1. Informace: Daniel Duba, +420 567 211 194,604 243 949.

Administrativa - Pracovníci vnitřní poštovní služby Pracovník 17 200 Kč

Pracovníci vnitřní poštovní služby Pracovník přepážky. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17200 kč, mzda max. 21500 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: - vykonávání standardních poštovních služeb na přepážce, - aktivní nabídka služeb smluvních partnerů, - prodej poštovních produktů, služeb, doplňkového zboží a produktů smluvních partnerů, - příjem poštovních poukázek, - příjem poštovních zásilek, Požadujeme:, - praxi v obchodu (prodejní dovednosti), případně praxi s finančními či pojistnými produkty., Pracovní poměr na dobu určitou 1 rok s možností prodloužení na dobu neurčitou.. Pracoviště: Česká pošta, s.p. - pošta 01 jihlava, Masarykovo náměstí, č.p. 4321, 586 01 Jihlava 1. Informace: Romana Lidaříková, +420 605 225 153.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jihlavský havířský průvod

Havíři v neděli poutí oslaví svátek patrona Jihlavy

Videosouhrn 20. června 2018

Sloni na špacíru, jak se chová jídlo a hvězdný Ringo Starr: zhlédněte videa dne

Vypnout mobily, je čas na výlet. Dětem stačí les za čtyři stovky

Vysočina - Kromě prázdnin se teď školáci těší také na výlety. Ti starší mají rádi adrenalin a dobrodružství, mladší jsou nadšení i z návštěvy lesa. Zážitky prožité na vlastní kůži stále vyhrávají.

Násilí na družce trestal soud čtyřmi lety vězení

Jihlava – Okresní soud v Jihlavě poslal ve středu do vězení na čtyři roky pětatřicetiletého Jana Kašpara z Jihlavy. Podle obžaloby loni v lednu napadl na ulici svou o devět let mladší družku, když ji kopl do stehna a za vlasy jí táhl do domu. Incident vidělo několik svědků. Následně vyšlo najevo, že Kašpar ženu dlouhodobě psychicky i fyzicky týral. V jednom případě ji hrozil nožem a jednou ji dokonce kopl do hlavy. 

Písničkář Pokáč prozradil, jaká jména vybral pro tygří mláďata

Jihlava – V zoo se narodily tygřátka, ach ten život, to je pohádka. O březnovém narození tygrů sumaterských Zoo Jihlava se díky nové písni Hořkosladká komedie českého písničkáře Pokáče v květnu dozvěděli deseti tisíce lidí. O nadcházející neděli tento mladý hudebník přijede mláďata pokřtít. Redakci Deníku prozradil, jaká jména pro dvě kočičí slečny vybral.

Při jarním úklidu odtáhli vice než dvě stě aut

Jihlava – Dvacet pracovníků Služeb města Jihlavy (SMJ) osm týdnů čistilo jihlavské ulice. S jarním úklidem začali na konci března po jednotlivých oblastech, krajské město s příměstskými obcemi rozdělili do sedmi úseků. SMJ čištění započali na ulicích Helenínská, Průmyslová a Pávovská.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT