Oči plné slz a fotografie dcery v rámečku.
To jediné teď zbylo Evě Khatibové z Jihlavy, když jí sedmiletou dceru Natálii bez jejího vědomí otec odvezl do Izraele.


„Naposledy jsem s Natálkou mluvila v neděli dopoledne. V pondělí, kdy mi ji měl můj muž Ahmad podle podepsané dohody vrátit, mi zavolal, že dceru odvezl do Izraele. Prý to bude lepší,“ zavzpomínala Eva Khatibová na bolestivý okamžik a oči se jí zalily slzami.


„Od té doby jsem s dcerou nemluvila, takže vůbec netuším, co s ní je ani jak do Izraele doletěla,“ doplnila zlomená matka třesoucím se hlasem.
V nejbližší době proto Eva Khatibová hodlá podat prostřednictvím svého právního zástupce na svého manžela trestní oznámení.


„Podle mého názoru došlo k poškozování cizích práv a k únosu dítěte. Uděláme vše pro to, aby se Natálie co nejdříve vrátila k matce,“ uvedl právní zástupce Evy Khatibové Miloš Holub.


„Podle Haagské úmluvy musí izraelské úřady ve věci rozhodnout do šesti týdnů. Tak rychle to sice nejspíš nepůjde, ale věřím, že se nám podaří vrátit dítě do péče matky v co nejkratším čase,“ míní Miloš Holub.


Deník se obrátil na velvyslanectví České republiky v Tel Avivu. Ambasáda podle telefonické reakce konzulky včera odpoledne ještě s případem nebyla obeznámena.
Eva Khatibová už kontaktovala opatrovnické oddělení Okresního soudu v Jihlavě a Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí v Brně, kde na možnost únosu opakovaně upozorňovala.


„Úřad ale vůbec nic nepodnikl,“ říká zoufalá matka, která se s Ahmadem seznámila při studiu na pedagogické fakultě. Kromě sedmileté Natálie s ním má i patnáctiletého syna Seleha Ahmada.
„O synovi nejednáme. Ten má podle naší úmluvy zůstat s otcem. V Izraeli studuje,“ popsala matka dvou dětí.

Manžel nebyl proti


Do Čech přijela Eva Khatibová s dcerou po dlouhodobých manželských neshodách a fyzickém napadení v lednu. Pomohl jí švagr.
Na začátku února jí od Ahmada Khatiba přišel e–mail, ve kterém její muž souhlasí s rozvodem a tvrdí, že dcera Natálie zůstane u matky. Píše se v něm doslova: „Ja jsem s tebou chcu rozvod a sam ti rikam ze Natalka bude u tebe (tak kde je ten strach)… …Muzes jit za pravnikem at pripravi smlouvu a ja to podepisu.“


V květnu ale Ahmad Khatib, povoláním právník, změnil názor a podal žádost o navrácení dítěte do místa jeho obvyklého pobytu – do Izraele. „O tomto kroku jsem se dozvěděla náhodou,“ řekla smutně Eva Khatibová.


Začátkem června Izraelec přiletěl do Čech, aby si manželé v Brně určili, jak se budou dál o dítě starat. Dcera měla teď podle dohody zůstat u matky. Sjednanou úmluvu ale otec v neděli porušil.