Byla unesená Natálka v Jihlavě šťastná, nebo ronila slzy a chtěla se moc vrátit do Izraele? To je otázka, na které se nemohou shodnout její matka a otec.


O osudu sedmileté dívenky budou asi muset rozhodnout izraelské úřady. K údajnému únosu došlo 8. června.

„Dcera byla na Vysočině šťastnější než v Izraeli. Chodila v Jihlavě na balet, do angličtiny. Navštěvovaly jsme také dětské programy a kina. Možnosti jsou zde větší,“ říká maminka Eva Khatibová. „Natálka zde byla šťastná a měla spoustu kamarádů,“ ujistila.


Jako spokojené dítě si Natálii pamatuje rovněž učitelka baletu Hana Zudová. „Byla velice komunikativní. Když minulý týden nepřišla na hodinu, ptaly se děti, kde je,“ přiblížila učitelka v základní umělecké škole.


A kde tedy byla Natálka? S tátou Ahmadem. Ten přijel začátkem minulého týdne do Česka a dcera s ním týden bydlela u své babičky.
Ahmad Khatib přijel, aby podepsal dohodu manželů o další péči o dítě. Tu ale porušil a s dcerou odcestoval zpět do Izraele. Natálie tam má trvalé bydliště.


„V době, kdy zde s dcerou byl, bydleli u mé matky. Mohla jsem s Natálkou mluvit jenom po urgencích. Plakala a chtěla být u mě,“ řekla Eva Khatibová.
Jiného názoru je ale Natálčina babička a Natálčin nevlastní děda. „Troufám si v této chvíli říci, že Eva není dobrou matkou. Naproti tomu Ahmad je svědomitý, starostlivý a hodný táta. Pro blaho a dobro dětí obětuje vše. Naše vnučka Natálka je v těch nejlepších rukách,“ svěřil se Jihlavskému deníku děda Zdeněk Kučera.


Malé Natálii měl chybět starší bratr


„S jistotou vím, že naše vnučka Natálka do Česka bez svého bratra odletět nechtěla a neobešlo se to bez pláče a emocí,“ řekl Zdeněk Kučera.
„V neděli měl Ahmad zajištěný odvoz do Prahy. Měl odevzdat Natálii a odletět. V noci ale zazvonil telefon a Natálka mi řekla: Babičko, já ti za všechno děkuji. Jsem s tatínkem a letím s ním do Izraele. Jsem strašně šťastná, že zase budu u Adámka. Už nikdy nechci do Česka zpátky,“ sdělila babička
Eva Štěrbová.


Na názor ohledně údajného únosu se Deník zeptal i ředitelky nadace Naše dítě Zuzany Baudyšové. „Podle toho, co jsem viděla, by měli oba rodiče brát na dceru co největší ohledy. Sedmileté dítě už je dostatečně vyspělé, aby mělo svůj názor na to, u kterého rodiče chce být,“ uvedla Zuzana Baudyšová.

Není to únos


Vyjádření Deníku poskytl i úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí. „Rozhodnutí otce považujeme za nešťastné s ohledem na zájem dítěte. Jeho chování ale nelze podle práva hodnotit jako únos,“ poznamenala ředitelka úřadu Lenka Pavlová.


„Celou věc předáme policii,“ řekl jihlavský okresní státní zástupce Arif Salichov. Konečné slovo ale budou mít izraelské orgány.


„Pokud pokusy o dohodu mezi rodiči selžou, bude rozhodovat soud v zemi, ve které se dítě nachází,“ vzkázala z velvyslanectví v Tel Avivu konzulka Šárka Krčálová.


Natálka už začala v Izraeli chodit do školy. Pokud dohoní učivo, může zdárně dokončit první třídu v tamní škole.

Babička: Děti jsou zase spolu a šťastné. To je pro mě nejdůležitější

Bylo to dojemné setkání, při kterém došlo i na slzy, když Eva Šterbová, matka Evy Khatibové a babička malé Natálky a Adámka, začala vyprávět příběh své dcery.


Miluje svou dceru i vnoučata. V celé věči ale zaujala objektivní postoj, se kterým se svěřila Deníku. „Musíme postupovat od toho, kvůli čemu to celé vzniklo,“ začíná vyprávět paní Eva.


Jak tedy?
Na Vánoce dcera přiletěla z Izraele do Čech. V tu dobu se konal sraz jejích bývalých spolužáků z gymnázia. Do jednoho ze svých spolužáků, se kterým si už půl roku před tím dopisovala, se zamilovala. Letos v lednu za ním zase přiletěla.


Je také ženatý?
Má manželku a dvě děti.


Tvrzení, že váš zeť ji fyzicky napadal, jak líčila vaše dcera, popíráte?
Já jsem v Izraeli byla a znám celou rodinu mého zetě, který je právník. Jsou to hrozně hodní lidé a Ahmad je slušný člověk a dobrý táta. Ještě v listopadu byli šťastná rodina. Za vším je milostná aféra, ve které jsou čtyři děti a dvě nešťastné rodiny.


A není možné, že vaši dceru život v Izraeli omrzel?
Můj zeť uvažoval o odchodu do Česka. Dcera ale nechtěla. Říkala, že z Izraele nikdy neodejde, že její domov je tam a že v té zemi je šťastná.


V lednu pak zase přiletěla do Čech. Proč jen s Natálkou?
Když se Adam dozvěděl, že by tady měl bydlet s cizím mužem, tak nechtěl letět. Děti tak byly rozděleny.


Byla jste během té doby s Adamem v kontaktu?
Ano volali jsme si. Říkal, že je mu strašně smutno po mamince i Natálce. Několik nocí i proplakal.


A jak Natálka vycházela s novým přítelem vaší dcery?
Neměla ho ráda. Musela mu říkat tatínku, což se jí pochopitelně nelíbilo.

Měla se Natálka s maminkou ještě vrátit do Izraele?
Bylo to domluvené tak, že se v dubnu vrátí. Měli i koupenou zpáteční letenku. Tam se měli s Ahmadem domluvit, jak to budou dělat s dětmi. Jenže zpět do Izraele neodletěli.


Kdy jste se dozvěděla, že je Natálka zpátky v Izraeli?
V noci v neděli jsme měli telefon. Byla to Natálka. Řekla mi: Babičko, já ti za všechno moc děkuji. Letím s tatínkem do Izraele. Jsem šťastná, že zase budu u Adámka. Už nikdy nechci zpátky do Česka.


Za únos to tedy nepovažujete?
V žádném případě. Vždyť ani nejsou rozvedeni.

Jste s dětmi v kontaktu?
Vnoučata mi každý den volají. Adámek za námi chce v srpnu přiletět. My za nimi samozřejmě budeme létat také.


Stýská se jim po mamince?
Každému dítěti se po matce stýská. Ale matka si musí vybrat, zda chce muže, nebo děti.

Pavel Med, Lenka Pospíšilová