Sochař Jan Koblasa je s třímetrovým hudebním skladatelem hotov. Monument pro jihlavský Park Gustava Mahlera, který město situuje do Benešovy ulice, už byl převezen do slévárny ke Kutné Hoře. K odlévání.


„Slévač musí udělat řadu forem. Počítám, že celý proces dotváření díla potrvá ještě tři čtvrtě roku,“ odhadl Koblasa, který přijel v tomto týdnu do krajského města Vysočiny na otočku z Německa. „Na jaře příštího roku bychom mohli být hotovi,“ plánuje umělec.


V místě, kde vznikne park a kde bývala jihlavská městská tržnice, zatím pracují archeologové. Jejich činnost ještě nebyla dokončena.


„Práce běží podle harmonogramu. Troufám si říci, že podle našich představ,“ nechala se slyšet náměstkyně jihlavského primátora Irena Wagnerová. Archeologové mají být hotovi na podzim.


Ruku v ruce s novým parkem půjde i budování nové kanalizační sítě. To projekt prodražuje. „Kanalizace se netýkají jen parku, ale i Věžní ulice a části Benešovy ulice,“ doplnila náměstkyně Wagnerová.


Socha i další kamenné prvky ve tvaru ptáků a ryb budou do parku osazovány postupně. Ke slavnostnímu odhalení dojde u příležitosti Mahlerovských oslav – v roce 2010. To uplyne 150 let od jeho narození. Celková hodnota uměleckých děl se bude pohybovat kolem 6 milionů korun.


Gustav Mahler se narodil v Kalištích u Humpolce 7. července 1860, zemřel v květnu 1911 ve Vídni.
Od malička měl výjimečný hudební talent. Byl vychováván jihlavskými hudebníky. V Jihlavě žil do roku 1875.

Jaroslav Paclík, Martina Davidová