Vládní reformy jsou trnem v oku zaměstnancům z různých oborů. Proto na úterý vyhlásili odboráři celorepublikovou výstražnou stávku.
Stávka nemine i Jihlavu, kde vyvrcholí v 13 hodin. Hlavně zdravotníci se na hodinu sejdou před sídlem krajského úřadu na plánovanou hodinovou demonstraci.


Na Jihlavsku stávka zasáhne hlavně pacienty v jihlavské nemocnici. Stávkovat se tam bude od sedmé hodiny ranní do půl čtvrté odpoledne a zapojí se většina oddělení. Provoz tak bude připomínat víkend.


Podle ředitele nemocnice Martina Šumy ale k ohrožení pacientů nedojde. „Vzhledem k tomu, že o stávce víme, jsme připraveni. Zákroky, které lze odložit, jsme posunuli. Pokud by ale pacienti měli pocit, že čekají dlouho, tak se omlouváme,“ řekl ředitel.


Stávka se naopak vyhne lékařům z oddělení, kde by jejich nepřítomností došlo k ohrožení životů. Ti odboráře podpoří připnutými odznaky.
Ke stávce se symbolicky připojí i řidiči jihlavského dopravního podniku.


Nově tam působí dvě odborové organizace. A obě se rozhodly, že autobusy a trolejbusy nezastaví. „Začátek i konec stávky odtroubíme,“ poznamenal předseda nových odborů Marek Řezáč. Ve vozidlech budou vylepeny informační letáčky, na kterých řidiči seznámí veřejnost se svými požadavky. Podle Řezáče bude doprava jezdit podle jízdního řádu. Žádné z vozidel se nezastaví.


„O zastavení provozu jsme hovořili. Nechceme ochromit provoz ve firmách jako Bosch nebo Moravské kovárny. V čase od 13 do 14 hodin najíždí zaměstnanci na odpolední směnu,“ poznamenal šéf druhé organizace odborového svazu DOSIA František Matoušek. Stávkovat mají také odboráři v některých firmách, největší zaměstnavatel – Bosch Diesel se ale nepřipojuje.


„Zdravotníky a dopravce podporujeme. Deklarovali jsme však již začátkem června, že se do stávky nezapojíme. Nevidíme nyní důvod, proč bychom měli dělat problémy zaměstnavateli. V kolektivním vyjednávání jsme dosáhli docela slušné navýšení mezd,“ zmínil odborový předák Jiří Valenta.
„V některých podnicích bude stávka pětiminutová, jinde hodinová,“ zmínil zástupce odborového svazu Kovo v Jihlavě Bohuslav Svoboda. Seznam stávkujících firem poskytne v pondělí.


Školáci tentokrát do škol půjdou. Učitelé stávkovali 9. června, teď chystají symbolickou podporu.

Pavel Med, Jaroslav Paclík, Miroslav Mareš