Dnešní den je ve znamení celorepublikové výstražné stávky. Ta se koná jako protest proti vládním reformám – zejména zdravotní a důchodové.
„Tyto reformy jsou hlavní důvody stávky. Například u důchodové reformy požadujeme důstojný odchod do předčasného důchodu u profesí jako jsou horníci nebo slévači. Chceme, aby mohli do důchodu dříve a za lepších podmínek,“ uvedl zástupce odborového svazu KOVO v Jihlavě Bohuslav Svoboda.


Podporu tak vyjádří tisíce zaměstnanců ze všech různých oborů. Jihlavsko nebude výjimkou.


Největší omezení čekají na pacienty jihlavské nemocnice. Většina oddělení se totiž ke stávce připojí. Protest začne v sedm hodin ráno a potrvá do půl čtvrté odpoledne. Provoz tak bude připomínat víkend.


Ředitel nemocnice Martin Šuma ale už v pátek Deník ujistil, že k ohrožení pacientů nedojde. „Zákroky, které lze odložit jsme posunuli,“ řekl. V odděleních, kde by pak došlo k ohrožení životů se bude normálně pracovat. Lékaři ale podpoří odboráře odznaky.


Sraz u hejtmanství


Zdravotníci se pak úderem 13 hodiny sejdou před krajským úřadem v jihlavské Žižkově ulici. Před hejtmanstvím plánují hodinovou demonstraci.
Provoz se zastaví i v několika firmách. Ani jedna z nich ale není z Jihlavska. V našem okrese vyjádří pracovníci spíše symbolickou podporu.


„Na Jihlavsku si zaměstnanci v průmyslových podnicích připnou odznaky, jako symbol podpory. Výroba ale přerušena nebude. Někde pak budou pořádány pěti minutové mítinky, na kterých si budou zaměstnanci povídat o reformách,“ doplnil ještě Svoboda.


Řidiči dopravního podniku své vozy vyzdobí letáky a začátek a konec stávky odtroubí. Jihlavu tak zaplaví zvuk klaksonů. Učitelé odboráře také podpoří. Vzhledem k tomu, že stávkovali 9. června, výuka bude.