Premiér Mirek Topolánek dopoledne dorazil na Vysočinu. V deset hodin se zastavil na hodinovou návštěvu do Humpolce a pak se přesunul do krajského města. V sídle krajského úřadu ho přivítal hejtman Miloš Vystrčil a debatoval se členy Rady kraje Vysočina.

Poté věnoval chvíli novinářům a odpovídal na jejich otázky - na některé i vyhýbavě. Vyjádřil se třeba k auditu kolem osoby Jiřího Čunka. "Jsem na návštěvě Vysočiny. V tuto chvíli mě to nezajímá," řekl Topolánek.

Došlo i na poničenoustřechu kostela svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáře nad Sázavou. Památka je zapsaná na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO."Vzhledem k významnosti památky ji budeme chtít zachránit," přislíbil.

Odpoledne pak Topolánek na jihlavské radnici ocenil záchranáře, kteří zasahovali při hromadné havárii na D1.

„V době havárie jsem nebyl v republice. To, že nikdo nepřišel o život, je zásluhou záchranného systému,“ řekl na radnici Topolánek. „Znám ten pocit, když se na vás zezadu řítí auto a nárazu nezabráníte,“ dodal ještě.


Premiér také zmínil, že je na dálnici třeba dokončit systém telematických tabulí, které řidiče informují o situaci na cestě, podle toho co se zrovna na dopravní tepně děje. Na otázku Deníku, kdy by tento systém mohl být dokončen ale odpovědět nedokázal.


Za Jihlavu si ocenění odnesli například měští, státní i dálniční policisté, hasiči, záchranáři, silničáři nebo členové krizového štábu.