K lidmi opuštěným pejskům a kočičkám v jihlavském útulku už za půl roku přibudou také velká zvířata. Nového domova se tak mohou dočkat například koně, krávy či divoká zvěř.


Budovy určené ke skladování se přestaví pro potřeby útulku. Pokud vše půjde podle plánu, budou bývalé objekty armády, které Jihlava získala bezúplatně, připravené na nové nájemníky už v prosinci letošního roku.


„Město Jihlava má velmi dobře fungující útulek, do kterého v posledních letech značně investovalo. Jeho potřeby se stále zvyšují, proto jsme se rozhodli, že ho rozšíříme,“ sdělil jihlavský primátor Jaroslav Vymazal.


Psů přibývá


Radní na celou stavební akci vyčlenili celkem 3,6 milionu korun. Částka padne na rekonstrukci střechy a zateplení budov. V objektu také vzniknou nové voliéry, sedm kotců pro psy, místo pro karanténu a dvě stání pro větší zvířata.


„Vytvořit prostory také pro kopytníky byla vlastně naše iniciativa,“ vysvětlil vedoucí jihlavského útulku Vítězslav Vítkovič. „Často totiž nastane situace, kdy zemře majitel takových zvířat a my se o ně musíme postarat, takže pro ně potřebujeme vhodné místo, kde bychom je ubytovali,“ dodal.
Umisťování velkých zvířat na štěstí není na denním pořádku. Jinak je tomu u opuštěných psů, těch v útulku neustále přibývá.


Stávající kapacita je 30 zvířat, ale například loni před Vánocemi jich do dočasného útočiště zavítalo o deset víc. Průměrný počet psích nocležníků v zařízení je pětadvacet. V současné době nachází v útulku nedaleko městské části Pístov svůj dočasný domov vedle osmnácti psů také šest koček, 30 vodních želv a jedna liška.


Začne se zítra


„Takovou zajímavostí jsou u nás dva tamaríni pinčí, kteří k nám byli deponovaní ze zoologické zahrady, kde se poslední dobou hodně rozmnožili. Možná se k nám dostane také poštolka, pokud ji v tělocvičně na základní škole Demlova ještě stihneme odchytit,“ uvedl Vítkovič.


Město začne s rekonstrukcí bývalých skladů hned od prvního dne, kdy firma, která zvítězila ve výběrovém řízení, převezme staveniště. Od stavebních prací si magistrát slibuje především výrazné zkvalitnění funkce útulku.

Michaela Hrozková, Martina Davidová