Nový dvoukotvový vlek, umělé zasněžování, úprava svahu rolbou. Řádné sociální zázemí, občerstvovací kiosek.
Lyžaři si možná užijí tohoto blahobytu na nejvyšším kopci okresu Pelhřimov dokonce ještě letos. Záleží pouze na tom, jak rychle se podaří vyřešit klíčový problém.


Tím je přívod vody do zásobárny pro sněžná děla. „Nebude to jednoduché, jednání zrovna kvůli vodě je opravdu hodně. Ale věříme, že do zimy všechno stihneme,“ uvedla optimisticky Petra Vaňková z firmy, která se stará i o skiareál v Lukách nad Jihlavou.


Podobné přání mají i pelhřimovští představitelé. Závlaha sjezdovky se totiž bude řešit souběžně s přívodem vody k hotelu Křemešník. Podílnictví nájemce na řešení tohoto problému se ostatně objevilo také mezi podmínkami při výběrovém řízení, které společnost z Jihlavska ve finále vyhrála.
„Předběžná dohoda zní, že město se bude finančně podílet na této akci čtyřiceti procenty celkových nákladů. Nejvýše však pěti miliony korun, které jsme vyčlenili z rozpočtu. Zbytek zaplatí nájemce sjezdovky, který je zároveň investorem,“ vysvětlil starosta Leopold Bambula na zasedání zastupitelů. Ti posvětili jednomyslným souhlasem právě smlouvu o budoucí smlouvě ohledně příspěvku města na tuto stavbu.


Manželé Vaňkovi v současné době vyřizují četná povolení. „Vlek už jsme nechali zaměřit, do finále se blíží i projekt na vodu. Jakmile získáme všechna kulatá razítka, okamžitě začneme s úpravami. Tedy, pokud nenarazíme na nějaké nepředvídatelné zdržení. Stát se přece jenom může cokoliv,“ dodala již opatrněji Vaňková.


Sportovci tápou


Nový správce křemešnické sjezdovky má přitom jasnou představu dokonce i o provozní době, která lyžaře rozhodně nezarmoutí. Jezdit se bude denně od 9 do 21 hodin. I k tomu se nájemce svahu zavázal. „Na dopoledních otevíracích hodinách jsme trvali zejména kvůli školám. To aby tam mohly děti jezdit na lyžařský výcvik,“ upřesnil starosta Bambula.


Změny na Křemešníku se dotknou i pelhřimovských sportovních lyžařů. Předseda oddílu Jan Horníček na jednu stranu modernizaci služeb i zázemí sjezdovky fandí.


„O sjezdovku jsme se starali čistě dobrovolnickým způsobem, tedy bez naděje na jakoukoliv změnu k lepšímu. V posledních letech ale bylo stále jasnější, že bez nějakého ozdravného kroku by sjezdovka zřejmě zanikla,“ upozornil Horníček.


Ten se zároveň obává o budoucnost oddílu. „Netušíme, v čem bude nyní spočívat naše činnost,“ doplnil Horníček, který se s oddílovými kolegy o chod vleku na Křemešníku pětadvacet let staral.