Skládka komunálního odpadu v okrajové části Jihlavy – Henčově, která v pondělí odpoledne hořela, by se mohla rozšířit téměř na dvojnásobek.
Alespoň o to usilují Služby města Jihlavy (SMJ), které ji provozují.


Důvodem je nedostačující kapacita skládky, která pomalu a jistě není schopna pojmout stále se vršící hromady odpadků. Po rozšíření by se podle odhadů mohly na louku k Henčovu vozit odpadky po dalších jedenáct let.


Lidé nesouhlasí


Lidé bydlící v okolí skládky ale s plánem nesouhlasí. „Já jsem proti skládce už nyní. Zápach z ní je dostačující,“ řekl Aleš Reiterman, který bydlí v Nových Domcích. Ten se musel při pondělním požáru ve svém domě téměř zabarikádovat. Kouř šel totiž směrem k jeho domu. Venku přitom panovaly teploty kolem pětadvaceti stupňů.


Okna zavíral i Miloš Musil a velitel okrsku dobrovolných hasičů a starosta Velkého Beranova. „Vždy jsme byli proti skládce, bojovali jsme proti ní. S jejím rozšířením nemůžeme souhlasit,“ uvedl a dodal, že místní myslivci chodí do lesů pravidelně sbírat odpad, který ze skládky odlétává.


Samovznícení se zabránit nedá


Pravděpodobnou příčinou pondělního požáru bylo samovznícení. A tomu podle hasičů nelze zabránit.
„Stoprocentně se samovznícení asi zabránit nedá. To by se odpad musel vytřídit. Ale pokud je smíšení takové, jako třeba v Henčově, nelze vyloučit, že látky náchylné k samovznícení tam mohou být,“ řekl Radek Šimka, krajský vyšetřovatel hasičů.
Nicméně i přesto bude skládka s největší pravděpodobností rozšířena.


Mluvčí radnice Radek Tulis Deníku řekl, že z pohledu města je to – vzhledem k faktu, jak rychle roste množství odpadu – smysluplný krok. Skládka se totiž nachází z části na pozemcích města a z části státu.


„Podle odboru životního prostředí je lepší rozšíření stávající skládky než vybudování nové. Je to levnější a výhodnější, když se odpad vozí pouze na jedno místo,“ doplnil jihlavský mluvčí.


Větší skládka bude znamenat i více aut, která k ní směřují. Útěchou lidem, kteří bydlí v její těsné blízkosti, zejména v Nových Domcích, by měla být protihluková stavební opatření na nejvíce dotčených objektech rodinných domků.


Jako relativně „slušnou“ skládku tu u Henčova hodnotí ekologické sdružení Arnika.¨„Oproti skládce ve Vyskytné u Jihlavy, kde byly porušovány předpisy, je v pořádku,“ řekla Jana Vitnerová, šéfka jihlavské Arniky.


Podle Martina Málka, mluvčího SMJ, by rozšiřování mohlo začít v březnu příštího roku.


Nejbližší obytné domy jsou od skládky vzdálené přibližně 500 metrů v Henčově. Podobně pak v Nových Domcích.