Fanoušci noční oblohy se mohou radovat. Na území Jihlavy totiž během pár let vyrostou hned dvě hvězdná centra.
V jihlavské zoo bude stát planetárium, které postaví město.


V okrajové části Jihlavy – Vysoké pak vyroste populárně-vědecké centrum s hvězdárnou s názvem Vesmír Vysočiny. Ten si na své „triko“ vzal kraj.
Náklady na oba projekty se budou pohybovat kolem 50 milionů.


Zatímco u planetária ještě není jasné, co přesně nabídne, hvězdárna má jasno. Bude se jednat o jednopatrovou budovu písmene L, jejíž součástí bude i přednáškový sál pro 60 posluchačů, ve kterém bude několikrát denně probíhat vědecká a laserová show.


„Tato expozice by měla být členěna tematicky podle jednotlivých okruhů. Například počítáme s tématy: vznik vesmíru a planet, vznik sluneční soustavy a země, komety nebo UFO a mimozemský život,“ přiblížila už dříve krajská mluvčí Eva Neuwirthová.


Návštěvníci tak budou moci pomocí projekce shlédnout třeba i Velký třesk nebo nahlédnout do kokpitu rakety.
Dále areál nabídne hvězdárnu se dvěma kopulemi a čtyřmi dalekohledy, ale také relaxační centrum, restauraci, ubytovací zařízení či vědeckou knihovnu. A právě to je trnem v oku některým krajským zastupitelům.


„Proti hvězdárně nic nemám. Relaxační centrum a ubytovací kapacity mi ale připomínají hotel,“ řekl na posledním krajském zastupitelstvu opoziční zastupitel Libor Joukl (ČSSD). Ten ještě navrhl dát peníze spíše do zdravotnictví. Nicméně i přes tyto námitky návrh prošel a Vesmír Vysočiny stát bude.
Planetárium pak bude řešeno dvoupodlažní stavbou, která bude doplněna velkou kopulí. Doplní ho centrum environmentální výchovy. Součástí bude i přednáškový sál, který nabídne v naší republice nevídané.


„Sál je navržen v naší republice zatím unikátním plně digitálním celooblohovým projekčním systémem. Předpokládá se jak využití pro promítání hvězdné oblohy a astronomických motivů, tak pro projekci neastronomických pořadů,“ přiblížil Radek Tulis, mluvčí radnice.


Podle architekta planetária Jaroslava Huňáčka pak sál s kopulí nabídne třeba i sledování pohybu planet. „Kopule bude mít průměr 12 metrů. Nabídne takové 3D kino,“ řekl Deníku architekt.


Miloš Podařil z Jihlavské astronomické společnosti uvedl, že hvězdáři vítají oba projekty. Planetárium začne růst letos v září. Kdy se začne s Vesmírem Vysočiny, je zatím ve hvězdách.

Co nabídnou?

Vesmír Vysočiny:


lokalita: Vysoká u Jihlavy


– populárně-vědecké centrum. Jeho součástí bude přednáškový sál, několik minilaboratoří, stálá interaktivní expozice související s rozvojem přírodních a technických věd
– hvězdárny (2 kopule se 4 dalekohledy, specifikace níže) s vyhlídkovou terasou pro přímá (úhlově větší) pozorování, osazenou drobnými dalekohledy
– relaxační centrum
– odborné vědecké knihovny
– chatkové ubytovací zařízení
– ubytovací kapacity přímo v budově centra
– restaurace
– naučné stezky logicky propojené s expozicí v populárně-vědeckém centru
– víceúčelové hřiště pro relaxaci
– půjčovna kol
– parkoviště


Planetárium:


lokalita: zoo Jihlava


– 3D kino, projekce vesmíru, ale třeba i podmořského světa
– Environmentální centum