Třešť - Dnes dopolednebyla slavnostně otevřena v Třešti malá botanická zahrada. Jihlavský deníkbyl u této slavnostní příležitosti.

Zahrada - odborně arboretum - je projektemSOŠ a SOU Třešť.Na akciza více než dva miliony korun získala škola prostředky z evropských fondů. Zahrada najde využití pro výuku, praktickou činnost nebo například při řešení problematiky ekologických přístupů v zahradnictví. Zhruba hektarový pozemek přetvářelo všech 160 učňů školy.

Území arboreta je rozděleno na jednotlivé části, které na sebe navazují. Na nich jsou v ucelených tematických oddílech prezentovány nejdůležitější rostliny a dřeviny. V první fázi bylo vysázeno zhruba 1500 druhů rostlin a dřevin. Krajinný ráz doplňuje plocha zahradního jezírka s kaskádovitým potůčkem a různými druhy vodních rostlin. Plocha arboreta má ráz rekreačního charakteru s plochami trávníků, lavičkami, altánem pro výuku a menšími pergolami pro pnoucí rostliny. Součástí arboreta je naučná stezka obsahující základní informace o rostlinách.

"Dovedu si zde představit i klidovou a relaxační zónu pro veřejnost,“ poznamenal při otevření arboreta hejtman kraje Vysočina Miloš Vystrčil.

Co je součástí arboreta?

– smíšená výsadba
– vřesoviště
– traviny, trvalky
– skalka
– jezírko s vodními a bahenními rostlinami
– traviny a stínomilné trvalky
– rozárium
– cibuloviny
– letničky
– traviny a trvalky na slunci
– bylinky
– keře a dřeviny
– cvičný pozemek

Zdroj: SOŠ a SOU Třešť

Více informací o třešťské botanické zahradě naleznete v pondělním vydání Jihlavského deníku.