Do pěti obcí a měst z Jihlavska posílá Brusel více než čtyřicet milionů korun. Jedná se o Polnou, Brtnici, Luka nad Jihlavou, Novou Říši a Telč.
A právě poslední jmenované město je, co se čerpání evropských peněz týče, úspěšné.


Po prvním nezdaru, který přinesl zklamání z nepřidělených peněz na přesun autobusového nádraží, je teď Telčanům do smíchu. V polovině června jim Brusel „přiklep“ peníze na dvě naučně–zábavné stezky po renesančním městě. A vlastníci tamní atrakce – Parního mlýnu, dostanou peníze na vybudování mol a parníku, který bude plout po Staroměstském rybníku.


Uběhly dva týdny a Telč má dalších více než osm milionů. Nyní se bude investovat do dvou základních škol a do polikliniky. „ Hradecká škola získá nové počítačové a jazykové učebny. Masarykova škola pak nové dílny, ale i kuchyň, šatny, víceúčelovou místnost nebo počítačovou učebnu,“ řekl starosta Telče Roman Fabeš. U polikliniky pak dostane novou tvář dvůr.


Na dvoře vznikne parkoviště, lavičky i dětské hřiště. „Bude to prostor pro odpočinek. Měl by sloužit i sídlišti, které je v sousedství,“ zakončil starosta.
V Nové Říši budou profitovat hlavně dvě stovky dětí z místní školy. Výše dotace je 2,7 milionu korun.


Třicet let čekání


Za tyto peníze děti získají dvě nové učebny s interaktivní tabulí, keramickou dílnu a hudební učebnu. Po třiceti letech se také dočká obnovy i fyzikální a chemická laboratoř.


Dalších osmnáct milionů získala Brtnice na opravu kulturního centra, které bylo zdevastováno ničivým orkánem Kyrill. „Projektovou dokumentaci máme hotovou a měli bychom v lednu začít s opravou. Zbytek peněz dofinancujeme z vlastního rozpočtu,“ řekla starostka Marie Kružíková.


Nového náměstí za více než dva miliony se dočkají také v městysu Luka nad Jihlavou. Podle starosty Luk Viktora Wölfla půjde o klasickou odpočinkovou zónu s lavičkami a zelení. „U soutoku potoka a řeky Jihlavy bude vyvýšená vyhlídka s posezením,“ doplnil ještě.

Nové náměstí bude i v Polné. Dotace činí téměř 11 milionů korun.