Majitelem nového obchodu Vagabund Store je překvapivě profesionální voják Petr Oliva ze Světlé, který slouží na letišti v Pardubicích. V obchodě, který je první svého druhu v kraji, nabízí značky jako Thor Steinar, Fred Perry, Nibelung nebo Pit Bull. Všechny patří mezi oblíbené uniformy radikálů v Česku.

Nejvíce druhů oblečení má pak Oliva v obchodě od firmy Thor Steinar. Podle serveru Antifa.cz vyrábí toto oblečení dva němečtí neonacisté a je k dostání v několika českých městech, kam ho distribuuje plzeňský Original Store.

Oliva ale odmítá, že by měl s tamní neonacistickou scénou, kde funguje jedna z nejaktivnějších buněk Národního odporu v Česku, cokoli společného a otevřením obchodu mu jde prý pouze o kšeft.

„Já vám to vysvětlím. Nikdy jsem s lidmi, o kterých mluvíte, neměl nic společného. Jsem z malého města, takže některé z nich znám, ale do mého obchodu si může přijít koupit mikinu, černoch nebo banda skinheadů,“ ujistil reportéra Deníku Oliva, jenž chce především prodávat značky, které odkazují na různá bojová umění, jako například Wand.

Na živnost povolení nemá

Jednatřicetiletý voják z povolání Petr Oliva slouží pod 14. brigádou logistické podpory, která připravuje vojáky do zahraničních misí. Obchodní činnost má zaregistrovanou v živnostenském rejstříku pod IČ: 63597616.

„Pokud vím, tak zákon vojákům v činné službě podnikání nedovoluje,“ řekl Vladimír Lukovský z tiskového odboru ministerstva obrany. Podle informací Deníku to ale možné je, pouze však ve výjimečných případech a s písemným souhlasem jejich velitele. Jenže Oliva toto povelení nemá! Deníku to potvrdil mluvčí útvaru v Pardubicích Ivan Šmídl: „Dotyčný nemá povolení k výdělečné činnosti. Věc bude řešena podle zákona.“

Vojáci dokonce berou příplatek za to, že nebudou podnikat. Pokud toto poruší, je to jeden z důvodů pro propuštění z armády. O podnikání Petra Olivy se již začala zajímat vojenská policie, která prověří, zda má blízko k neonacistické scéně, či nikoli.

Politolog a uznávaný odborník na extremismus Miroslav Mareš z Masarykovy univerzity v Brně říká, že většina značek, které Oliva prodává, jsou oblíbené mezi skinheady různých směrů anebo mezi neonacisty. „U neonacistů to platí zvláště pro Thor Steinar a Nibelung. Nicméně z hlediska českého práva nelze automaticky říci, že tyto značky propagují nacismus,“ upozorňuje Mareš.

Podle něj jednotlivec může nošením určité značky vyjadřovat svoji neonacistickou identitu či sympatie k neonacismu, ale pro případný právní postih je třeba mu úmysl dokázat. U prodeje takového zboží je to obdobné, prodejce by musel být srozuměn s tím, že prodejem takového oblečení či ziskem z něj podporuje či propaguje neonacismus. „Musel bych být blázen, kdybych něco takového podporoval. Ještě jednou opakuji, že mi jde pouze o kšeft,“ reagoval Petr Oliva.

Příznivci hnutí posprejovali město

Po Jihlavě se již ve druhém městě na Vysočině objevily sprejerské výtvory, které odkazují na neonacistické hnutí Národní odpor (NO). Tentokrát jde o Světlou nad Sázavou.

Zatím neznámý člověk v minulém týdnu posprejoval ve městě autobusovou zastávku, odpadkové koše, sloupy veřejného osvětlení nebo železniční závory nápisy „odpor. org“. Případem se již zabývá policie. „Místa obejdeme a začneme celou věc prošetřovat. Zřejmě se bude jednat o trestný čin sprejerství,“ vysvětlil Deníku vedoucí obvodního oddělení policie ve Světlé Jaroslav Pavlík.

Nápisy by mohly mít na svědomí místní neonacisté z NO, stejně jako ti, kteří chtějí, aby to tak vypadalo. O nápisech se dozvěděli představitelé města od Deníku. „Necháme je přestříkat. Delší dobu u nás byl klid, takže o sobě neonacisté asi chtějí dát znovu vědět,“ míní místostarosta Josef Böhm.

Podobné nápisy se nedávno objevily i v Jihlavě. Policie kvůli tomu stíhá dva pachatele z řad neonacistů. Jediný rozdíl mezi výtvory v Jihlavě a Světlé je ten, že ve druhém jmenovaném městě nebyly vytvořeny podle šablony. Policie zatím marně hledá pachatele, kteří mají v Havlíčkově Brodě na svědomí přejmenování na Německý Brod na příjezdových cedulích do města.