Za hosovským kopcem u Jihlavy je autobusová zastávka známá jako Hosov – Hájenka. Bylo horké páteční dopoledne a na zastávce stojí několik policistů. Konala se totiž preventivní akce s názvem Léto za volantem.


Akce se soustředila zejména na alkohol za volantem. Vzorní šoféři dostali od strážců zákona, jako odměnu, nealko pivo.


Jeden z policistů vstupuje do vozovky a zvedá červenou plácačku. U krajnice zastavuje tmavý ford. Řídí ho Blanka Pužová z Dušejova. Asi jako každému v ní zatrnulo. Nemá totiž v pořádku světla. Do toho přichází mladá policistka a dává paní Blance dýchnout do trubice měřící hladinu alkoholu. Na displeji se za chvíli objeví nuly.


Policisté jsou shovívaví. Na pokutu za nefunkčí světla nedošlo. „Nechte si je co nejdříve spravit,“ pokáral pouze „dopravák“ a předal ji tašku s nealkoholickým pivem.


Prevít Bromhexin


„Když mě zastavili úplně ve mně zatrnulo, právě kvůli těm světlům,“ vypráví po tom, co si oddechla, paní Blanka. Ta také zmiňuje, že řídí od roku 1986. A co je pro ni největší postrach silnic? „Jednoznačně motorkáři. V Rakousku jsem byla svědkem smrtelné nehody jednoho z nich,“ zavzpomínala. Paní Blanka odjela a policisté už „berou“ další auto. Sedí v něm Eva. Stav vozu je v pořádku. Displej u alkohol testeru ale ukazuje 0,08 promile.


A to může být problém. V Česku totiž platí nulová tolerance. „Počkáme čtvrt hodiny a provedeme kontrolní test,“ říká policista Evě. Té nezbývá nic jiného než čekat. „Před jízdou jsem nepila. Měla jsem ale Bromhexin,“ říká Eva Deníku. Kontrolní test ale nic nemění. Eva je pozdezřelá ze spáchání přestupku. „Tohle mě bude mrzet dlouho. Navíc mě to jako zdravotní sestru mohlo napadnout,“ uvedla po druhém testu.


Řidičák jí policisté nechávají, nicméně její případ se bude šetřit. „Budeme zkoumat, zda došlo k přestupku. Pokud ano, předáme věc magistrátu, pokud ne, případ bude odložen,“ řekl Petr Halán, vedoucí jihlavské dopravní policie. „Troufám si ale říci, že ne. Hladina alkoholu je opravdu mizivá a Bromhexin mohl být příčinou,“ dodal.


Recept? Nealko


Eva nealko pivo sice nedostala, ostatní šoféři ale ano. Jako třeba Petr Hromádka z Rohozné. „Nepiju ani normálně, natož za volantem. Nealko pivo jako dárek mě potěšil, ale ani to nepiju,“ řekl. Alkohol za volantem nic neříká také Vladimíru Pechovi z Batelova. „Jezdím služebně, tak si to nemůžu dovolit,“ uvedl Deníku. V klidu byl i Radek Ščerba z Prostějova. „Policejních hlídek se nebojím,“ řekl s úsměvem.


A jaký byl smysl celé akce? „Snažili jsme se řidiče upozornit na největší problémy v letních měsících. Těmi jsou alkohol za volantem a nedodržování pitného režimu. Češi jsou národ pivařů a nealko pivo je jednoduché řešení,“ zhodnotil Halán.