„Při průzkumu v kosteleckém kostele svaté Kunhuty se podařilo během přesívání zeminy nalézt kolekci pětadvaceti štípaných kamenných předmětů. Pochází z období pozdního paleolitu až mezolitu. To je doba, která nastala těsně po konci doby ledové. Přibližně osm až deset tisíc let před našim letopočtem,“ odhadoval archeolog Milan Vokáč.

V té pradávné době se podle něj po Českomoravské vrchovině pohybovaly tlupy lovců, sběračů a rybářů. „Mamuti už dávno vyhynuli,“ doplnil Vokáč.

Tlupa měla přehled

Místo na soutoku poskytovalo tlupě dobrý přehled po krajině. Lidé věděli, kudy táhla zvěř. „Ten nález byl naprosto nečekaný. Pravěké artefakty se objevily pod podlahou ve středověkých vrstvách,“ kroutil hlavou archeolog Vokáč.

Jde o první nález tohoto druhu na Jihlavsku, o první bezpečně prokázané stanoviště pravěkých lidí v okrese. Oslovení lidé z Kostelce jsou z nálezu nadšeni. „Alespoň by se Kostelec mohl zviditelnit,“ míní obyvatelka obce Marie Filipová. „Kdyby byly věci, které se zde našly někde vystavené, určitě bych se na ně šla podívat,“ řekla Filipová.

Nález potěšil i místního zubaře a velkého nadšence vykopávek Přemysla Fučíka. „Na místě jsem se byl podívat a pořídil jsem si i několik fotografií. Nález má pro obec obrovský historický význam,“ řekl zubař. „Jsem rád, že se potvrdilo to, co jsme ve skrytu tušili ale nemohli to nijak dokázat,“ nadšeně doplnil Fučík.

Kosti pravěkých lidí se v Kostelci u Jihlavy nezachovaly. Je tam totiž příliš agresivní prostředí – kyselá půda, ve které se kosti rozloží.

Pětadvacítka nálezů je uložena v jihlavském muzeu v malém sáčku. Laik by řekl, že jde o kaménky. „Přirozenou cestou se to do Kostelce nemělo šanci dostat. A zřejmý je i proces otřískání tvrdými údery,“ doplnil archeolog Milan Vokáč.

Nejdůležitějším předmětem v sáčku je ten nejmenší – o délce zhruba jednoho centimetru. Jde o pravěký nožík. „Většinou dávali pravěcí lidé tyto úštěpy za sebe do skládaného ostří. Do dřevěné násady vydlabali drážku a zasadili do ní deset drobných úštěpů za sebe. Pak nemuseli dělat deseticentimetrový nůž, který by se jim asi nepodařilo udělat,“ pokračoval specialista na kamenné suroviny Milan Vokáč.

Artefakty se do Kostelce měly dostat z různých částí nynější České republiky. Třeba z Moravského Krumlova, od Dačic nebo z oblasti Žďárska a Velkomeziříčska. V té době lidé ještě neznali keramiku, ani sekerky.

Ke kostelu se několik místních zvědavců přicházelo dívat. Mohli sledovat, jak se úštěpy objevily na sítě. Jde o červnový nález. Nyní se předměty katalogizují.

K významnému nálezu ale vůbec nemuselo dojít. Vzácné artefakty se našly v rámci záchranných prací. „Předměty byly nalezeny po odkrytí podlahy. Ta se oddělala, aby mohlo dojít k položení izolace proti vlhkosti,“ vysvětlil místostarosta Kostelce Tomáš Fiala. „Nález nás těší a pokud by to bylo možné, rádi bychom vzácné věci vystavili,“ dodal. Úštěpy by se pak asi nevystavovaly v kostele, který stojí v centru obce, ale na obecním úřadě.

reportéři Deníku