„Dnes nás čeká rezervace Na Podlesích na pomezí Jihlavska a Třebíčska. Je to pěkný kousek v údolí potoka. Pokud chcete, můžete se přidat,“ vítá reportéry Deníku vedoucí projektu péče o přírodní rezervace Václav Křivan.

On a dalších dvanáct milovníků přírody budou až do večera kosit trávu v místech, kam nesmí zemědělské stroje. „Kdybychom tady vysokou trávu nechali, vydusila by nízké bylinky a louka by nakonec zarostla křovím,“ vysvětluje důvod počínání svého týmu Václav Křivan.
„O domov by tak přišlo mnoho vzácných rostlin a živočichů,“ zdůrazňuje.

Výlet do ráje ohrožených druhů


V místě se dá najít několik druhů vzácných brouků, motýlů, ptáků a zákonem chráněných rostlin.
„Jeden z pokladů, které jsme při vyžínání objevili je například tolije bahenní. Tato vzácná rostlina nás hodně potěšila, protože se tady dlouho nevyskytovala,“ přiznal přírodovědec Václav Křivan.

Právě kvůli setkání s jedinečnou faunou a florou míří na louky v okolí Kněžic a Brodců většina dobrovolníků. „Studuji agronomii a týdenní pobyt v přírodě je pro mě cennou zkušeností,“ vysvětlila dobrovolná kosička Marta Přibylová z Telče.


„S prací nemám problém. Byla jsem tady kosit už loni a musím říct, že je skvělé utéct na pár dní z města do přírody a udělat tam něco užitečného,“ popsala studentka, která se místo povalování u vody ráno co ráno obouvá do gumáků a deset hodin máchá kosou a hráběmi.
„Je to náročná práce, za kterou nemůžeme nabídnout jinou odměnu, než je teplé jídlo, ubytování,“ vysvětlil programový ředitel vzdělávacího střediska Chaloupky, které celou akci zajišťuje, Martin Kříž.


„Přes to bych ale každému doporučil přijet na den či dva a práci venku si vyzkoušet. Milovníci romantiky si užijí pohled na orosené pavučiny a ti ostatní budou moci vyprávět známým, že o dovolené udělali něco pro svět, ve kterém žijí,“ slíbil Martin Kříž.

Zájemci o kosení luk mohou do Chaloupek přijíždět až do prvního srpna.
Práce je tam dost pro každého: asi sedm hektarů luk, odhadli organizátoři.