„Lebku jsme našli v pondělí odpoledne, když jsme se snažili prohloubit podlahu. Ostatky byly ve staré navážce mezi skleněnými a keramickými střepy,“ popsal nález majitel objektu Petr Novák.

Původ částí lidského těla je zatím nejasný. Mohlo se jednat buď o padlého vojáka, nebo o model k umělecké práci.
„Budova totiž dříve patřila sochaři Františku Fojtovi. Lebka mohla klidně sloužit k anatomickým účelům. Fojt modeloval realistické hlavy,“ doplnil Novák.

V místech, kde byl nález objeven, byla dříve jeho dílna. Podle majitele je ale reálnější, že se lebka do domu dostala náhodou.
„Část lidských ostatků sem mohly přivézt nějaké stroje. V hromadě kamení společně s ostatní navážkou,“ míní Petr Novák.

K této variantě se přiklonil i čtyřiaosmdesátiletý obyvatel obce František Kameník, který v budově několik let pracoval jako kameník. „Myslím si, že by to mohly být pozůstatky jednoho ze dvou Němců, které zde po válce zastřelili,“ řekl důchodce. Jejich ostatky totiž podle Františka Kameníka zakopali v lese, odkud se vozil i materiál, když se v budově zavážela prohlubeň na močení lnu.

Na ostatky se podívají odborníci


„Lebku mohli přivézt společně se zavážkou,“ spekuluje důchodce. „Že by se tu někdy něco stalo, si totiž nepamatuji,“ doplnil kameník.

Stejného názoru je i majitel hospodářského objektu Petr Novák.„Že jsme zde lebku našli, to je nespíš náhoda. Hledali jsme totiž i okolo místa nálezu, ale nic jsme zatím nenašli,“ řekl Novák. „Jelikož se nejspíš jednalo o ostatky starší 50 let, můžeme v práci pokračovat.

Policii máme zavolat, kdybychom objevili další ostatky,“ dodal majitel bývalého zemědělského družstva.

„Lebku jsme odeslali na odbornou expertizu. Její výsledky budou nejdříve za tři týdny,“ uzavřela jihlavská policejní mluvčí Jaroslava Slavíková.