Celkem osm budov, které v minulosti sloužily armádě v areálu bývalých kasáren v jihlavské ulici Bratří Čapků, bude srovnáno se zemí.
Důvodem demolice je plánované vybudování nového administrativního komplexu pro krajský úřad. Vyrůst by tak měly dvě nové spojené budovy – dvojčata.


Krajští úředníci jsou dnes rozmístěni v pěti budovách po celé Jihlavě. Po dostavbě „dvojčat“ by tak bylo sídlo hejtmanství dobudováno.
Výstavbou nového areálu by se počet budov snížil na dvě. Hlavní sídlo by zůstalo v Žižkově ulici. Nový komplex by se pak odtud nacházel jen několik metrů přes ulici.


Plné hejtmanství


„Chceme, aby úředníci byli pod jednou střechou. Pro kraj bude lepší roztříštěné objekty opustit a třeba pronajímat. Jinými slovy, dvě střechy jsou méně než pět,“ řekl náměstek hejtmana Václav Kodet.


Už teď je sídlo hejtmanství doslova nacpané. „Je vybudované pro 162 zaměstnanců. Dnes je tu ale kolem dvou stovek lidí. Další zaměstnanci pracují v ostatních budovách. Celkově pak má krajský úřad 382 zaměstnanců,“ sečetl krajský radní Miroslav Houška.


Podle informací Deníku by „dvojčata“ měla sloužit hlavně občanům. Měla by se tam nacházet matrika, pokladna nebo třeba podatelna. Své místo zde také najde integrovaný záchranný systém, který poskytne prostory pro krizový štáb. Ten se schází v situacích, jako jsou třeba povodně nebo nedávná hromadná dopravní nehoda na dálnici. Vytvoří se tak propojení hasičů, policie, záchranky a dalších stran.


Bude i pojišťovna


Nový komplex dále nabídne parkoviště pro osobní automobily o kapacitě 150 míst. Pod parkovištěm pak mají vyrůst krajská sídla Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR a České správy sociálního zabezpečení.


Kraj v současné době hledá cestu, jak dvojčata zafinancovat. Na stole je několik variant. Tou nejdražší je zaplacení celé stavby z rozpočtu kraje. Nejvýhodněji se pak jeví takzvané PPP – partnerství veřejného a soukromého sektoru.


Jak tento způsob partnerství funguje, přiblížil Deníku radní Houška: „Rozhodli jsme se dostavět naše sídlo. Pokud zvolíme PPP, oslovíme soukromý subjekt, zda by nám budovu postavil ze svých zdrojů. Pokud bude souhlasit, dohodneme podmínky, za kterých budeme spolupracovat,“ řekl. Spojení veřejného a soukromého sektoru je v zahraničí zcela běžné a často využívané. V České republice je ale stále brzdou složitá legislativa.
O tom, co ale bude pro kraj nejvýhodnější, rozhodne studie. Tu si hejtmanství nechá zpracovat.


Rychle zdemolovat


Demolice už probíhají, ale postupně. Vzhledem k tomu, že kraj platí za ostrahu objektu milion ročně, je v jeho zájmu srovnat budovy se zemí co nejdříve. „V zimě, kdy se nepráší, by mohly demoliční práce pokračovat,“ přiblížil radní Houška.


Kdy se začnou „dvojčata“ stavět, je zatím ve hvězdách. Náklady se podle prvotních odhadů budou pohybovat mezi 200 až 300 miliony korun.