„Jihlavu jsem měl jako přechodné bydliště. Trvalé bydliště jsem si ponechal v Ústí nad Labem, kde mám rodinu a kam se nyní vracím,“ zmínil šéf nemocnice, který nastoupil do funkce v říjnu 2006. Jihlavský „špitál“ má zhruba 1140 zaměstnanců. Většina personálu se s Martinem Šumou potkávala sporadicky. „Vídali jsme ho na obědě,“ zmínila jedna ze sestřiček.

„O tom, že chce končit, nám ředitel řekl dnes ráno (v úterý – pozn. redakce). Obcházel kanceláře. Budu si muset zvykat na někoho jiného. Uvidím, kdo přijde,“ poznamenala Šumova sekretářka.

„Ředitelovo působení hodnotím dobře. Časté střídání šéfů ale není dobré. A v tomto špitále se ředitelé střídají příliš často,“ podotkl zkušený lékař z léčebny dlouhodobě nemocných, který zažil už asi 18 ředitelů Nemocnice Jihlava.

„Šuma je sympaťák,“ zmínila zase mladá sanitářka. „Pokud ředitel odchází z takového postu kvůli manželce do Ústí, tak to je teda dobrý, to ji musí mít asi hodně rád. Záleží ale i na tom, jestli nemá v Ústí třeba lepší místo,“ doplnily zvědavé sestřičky z nemocnice.
Příslib nového zaměstnání Martin Šuma prý má. Jaké místo? To tají.

Vystrčil: Záleží na tom, aby ředitel odešel od čistého stolu

Ředitel Nemocnice Jihlava Martin Šuma hodlá k 31. září letošního roku rezignovat. Šuma to oznámil hejtmanovi Vysočiny Miloši Vystrčilovi jako nejvyššímu představiteli kraje. Kraj totiž nemocnici zřizuje. Deník se proto zeptal hejtmana, jak on se na celou situaci dívá.

Kdy jste se o rezignaci dozvěděl?
Bylo to v pondělí. Pan ředitel byl objednán tři dny předem. Oznámil mi, že z rodinných důvodů chce dát rezignaci k poslednímu září.

Co bude teď následovat?
Pan ředitel to musí oznámit písemně celé radě kraje.

A jeho další působení v nemocnici?
Předpokládám, že předá agendu, kterou dělal on sám, svému zástupci, který dočasně povede nemocnici, než bude zvolen nový ředitel.

Víte už teď, kdo bude Martina Šumu dočasně zastupovat?
Předpokládám, že náměstek pro léčebnou péči Jan Procházka.

Co ještě musí ředitel Šuma stihnout do odchodu ze svého postu?
Také by měl předat projekty, jako třeba rozvoj a zřízení onkologického centra, na kterém se již pracuje. Jsou podány i žádosti o dotace na magnetickou resonanci a lineární urychlovač. Měl by to udělat tak, aby mohl odejít od čistého stolu.

Ředitel Šuma byl ve funkci dva roky. Můžete shrnout jeho působení?
To bych nechal až po tom, co odejde. Dost záleží na tom, jak se člověk během svého působení projevuje. Záleží ale také na finiši. Počkejme si.

Michaela Hrozková, Jaroslav Paclík, Pavel Med