Obyvatele krajského města – nejvíc ty na největším sídlišti Březinky – trápil v posledních dnech silný hnilobný zápach.

Pach houstl horkem a šířil jej teplý vítr

Příliv odporně páchnoucích závanů přinášel horký vítr z čistírny odpadních vod. První případ svého druhu, s tak nepříjemným dopadem na občany zejména severní a severovýchodní části Jihlavy, způsobila výjimečně nepříznivá situace na technologii čistírny.

Při pravidelné prohlídce zařízení zjistili pracovníci jihlavské divize Vodárenské akciové společnosti odlupující se vnitřní nátěr nádrží. Problém by mohl v případě neřešení časem způsobit až vyřazení technologie čistění odpadních vod z provozu.

Vedení firmy se rozhodlo před opravou přemístit zapáchající obsah uzavřených vyhnívacích nádrží do otevřených uskladňovacích nádrží. Ty slouží v běžném režimu jen ke skladování odpadu bez zápachu.

Výkaly opustily uzavřené nádrže

Nejvíc páchnoucí složka očistného procesu směsi z kanalizace se tak ocitla pod širým nebem.

Situace se měla konečně začít v úterý kolem poledne zlepšovat. Technologové čistírny nechali strojníky přečerpat pachově velmi aktivní obsah otevřených uskladňovacích nádrží zpět do mezitím opravených vyhnívacích věží.

„Příčina zápachu je teprve krátce odstraněna. V otevřených skladovacích nádržích jsou ještě zbytky obsahu vyhnívacích nádrží, ale pachy se výrazně snížily,“ vysvětlil Josef Pospíšil, pověřený vedením jihlavské divize Vodárenské akciové společnosti.

„Bydlím pod Hotelem Jihlava. Občas je to cítit až tam. Za horka se člověk zápachu nemůže vůbec zbavit. Někdy se táhne údolím až na Hruškovy Dvory,“ popsal své pondělní zkušenosti se zápachem Jaroslav Nepraš.

„Je to velice nepříjemné. Puch je cítit i několikrát denně. Ze všeho nejhorší je, když je dusno,“ připomněl také Jiří Šustr, jenž chodí k čističce venčit psa.
Situace se ale má zlepšovat od úterního dopoledne. Reportér Deníku v tu dobu včera na místě zjistil, že zápach je relativně slabý.

Podle představitelů čistírny se přišlo na olupující se vrstvy vnitřního nátěru při běžné kontrole zařízení. „Bez zjednání nápravy mohla časem vzniknout netěsnost pro vodu i plyny, což by ohrozilo funkčnost celku. Kromě toho jsme zjistili závadu v záruční době, takže jsme ji urychleně u dodavatele reklamovali,“ doplnil Josef Pospíšil, pověřený vedením jihlavské divize Vodárenské akciové společnosti, pod kterou čistírna spadá.

„V noci byl ještě zápach příšerný, ale ráno jsem nic necítila. Jsme zvědavi, zda se skutečně podařilo poruchu odstranit,“ řekla včera večer Jihlavskému deníku obyvatelka Helenínské ulice Růžena Kopecká.

Stanislav Jelínek, Lenka Pospíšilová