Průzkumy Správy úložišť radioaktivních odpadů hovoří jasně: prokázaly podloží mohutného žulového masivu u Rohozné. V tuzemsku je to jedno z možných míst pro vybudování hlubinného úložiště radioaktivního materiálu.

Dnes od 10. hodiny se zájemci mohli zúčastnit veřejného projednávání Zásad územního rozvoje kraje Vysočina na jihlavském krajském úřadě v Žižkově ulici. Součástí jednání asi budou i informace o zájmu nebo nezájmu zřídit hlubinné úložiště v lokalitě Rohozná.

Kraj je proti úložišti

Krajští politici se včera vyjádřili jasně. „U bodu Hlubinné úložiště radioaktivního odpadu bude uvedeno, že kraj Vysočina v tomto okamžiku nesouhlasí s jeho umístěním na svém území. Krajští zastupitelé jsou proti tomuto záměru,“ zmínil hejtman Miloš Vystrčil. Podpořil jej i krajský radní Jaroslav Hulák.

Hejtman doplnil, že vládní zájem, nadřazený pravomocem krajů, může závěry krajské samosprávy z pohledu výkonu státní správy změnit. „Do našich zásad jsme úložiště nepřevzali. Naopak existuje nadřazený zájem vést Vysočinou třeba vysokorychlostní železniční koridor,“ upozornil hejtman Vystrčil. I koridor je záležitost kontroverzní.

Aktivisté nejsou zdaleka v klidu

Situace kolem úložiště u Rohozné nenechává v klidu ani členy občanského sdružení Bezjaderná Vysočina. „Hejtman by rád počkal s řešením, ale času je málo. Víme, že do roku 2015 musí být vybrané lokality zaneseny do územního plánu,“ naznačil včera člen rady Bezjaderné Vysočiny Čestmír Vitner.

Podle jeho informací dnes podají námitky proti stavbě úložiště Batelov, Horní Cerekev, Nový Rychnov a mikroregion Dušejovsko. Dolní Cerekev a Rohozná se zatím nevyjádřily.

Podle Ludmily Fučíkové z Bezjaderné Vysočiny by se zástupci dvou posledně jmenovaných obcí měli přidat se k odpůrcům zřízení úložiště.