VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Opravu potřebuje infekční pavilon, říká končící ředitel

Jihlava - Poslední měsíc má před sebou ředitel jihlavské nemocnice Martin Šuma. S jakými pocity bude po 30. září odcházet domů na Ústecko? Nejen to prozradil v rozhovoru.

8.9.2008
SDÍLEJ:

Z rodinných důvodů se rozhodl Martin Šuma opustit ředitelské křeslo v Nemocnici Jihlava. Říká, že na Vysočinu se ale bude s rodinou rád vracet. Foto: DENÍK/Libor Plíhal

V Jihlavě jste působil od července 2004. Co se vám tady ve městě nelíbilo? Na čem by místní radní mohli zapracovat?
Mám pouze dvě zásadní připomínky. První je obtěžující zápach, který vypouští místní dřevozpracující závod. Druhou je budova Prioru, kazící jinak pěkné náměstí.

A v čem byste vedení města naopak pochválil?
Z těch nejviditelnějších kroků si zaslouží pochvalu umožnění poměrně razantního rozvoje nového bydlení v Jihlavě. Nebo relativní drobnost, přispívající k dobrému vnímání: pěkné a informativní městské internetové stránky.

Na Vysočinu se budete vracet. Která místa tady považujete konkrétně za opravdu malebná? Kam jste jezdil opravdu rád?
Velice se mi líbí například Čeřínek, okolí Dlouhé Brtnice nebo lesy mezi Popicemi a Třeští, kde rád jezdím na kole, běhám nebo se alespoň procházím.

Jak jste sledoval dění kolem Petra Zelenky, který pracoval i v jihlavské nemocnici?
Bezprostředně po vypuknutí kauzy jsem byl v centru dění. Po vyloučení, že by v Nemocnici Jihlava nastalo to, co v Nemocnici Havlíčkův Brod, jsem již sledoval jen zprávy v tisku.

Jak může ředitel nemocnice takovým záležitostem zabránit?
Zabránit takovému selhání jedince nemůže nikdo.

Kdy vám osobně bylo ve funkci nejtíž?
Jeden konkrétní nejtěžší moment si nevybavuji, ale určitě počáteční fáze kauzy Zelenka nebyla jednoduchá, byť se o Nemocnici Jihlava jen „otřela“.

Problémem je parkování u nemocnice. Jak to vypadá s projektem nového parkoviště?
Do konce září budou upraveny plochy po bývalých skladech vedle infekčního pavilonu, kde dojde k úpravě zpevněných ploch a nájezdů za použití panelů.

Kolik míst vznikne?
Jde o nouzové řešení, které přinese maximálně 70 parkovacích míst. Věřím, že tímto opatřením se rychle, levně a účinně uleví komunikaci a parkovišti před nemocnicí. Po vyhodnocení účinnosti tohoto řešení budeme zvažovat případná další opatření.

Je něco, co byste chtěl z jihlavské nemocnice přenést na své nové pracoviště?
Půjde především o přenos zkušeností, které jsem během svého působení v Jihlavě načerpal.

Co se vám za dobu působení v Nemocnici v Jihlavě povedlo? A proč?
Domnívám se, že se mně a mým spolupracovníkům povedlo zajistit relativně stabilní podmínky pro zajištění chodu jednotlivých oddělení v době neustálých změn a snad také zlepšit vnímání Nemocnice Jihlava v očích veřejností.

A co úspěchy z hlediska pacientů?
Z hlediska našich pacientů považuji za úspěch rozšiřování spektra poskytované péče. S rozvojem souvisí také vysoce pravděpodobné dosažení čerpání peněz z evropských fondů na nákup magnetické rezonance a druhého lineárního urychlovače.

Co se naopak mohlo povést více a proč?
Při zpětném pohledu samozřejmě každý z nás nalezne spoustu věcí, které by udělal jinak a třeba lépe. Pokud by tedy tehdy věděl, co ví teď. Vždy jsem se snažil volit, v dané chvíli a za daných okolností, nejlepší dostupné řešení.

V jakých projektech nebo vizích by měl váš nástupce pokračovat a proč?
Pokračovat je třeba v rozvoji všech oborů, které v současné době v Nemocnici Jihlava jsou. A také je třeba usilovat o rozšíření o nové oblasti, jako je například neurochirurgie. Rekostrukcí by měl projít také zastaralý infekční pavilon. Dalším dlouhodobým projektem je spolupráce s Vysokou školou polytechnickou a dalšími vzdělávacími institucemi.

V jakém směru by se měla odvíjet spolupráce s polytechnikou?
V současné době se rozvíjí spolupráce na bakalářském studijním programu, konkrétně v oboru porodní asistentka. A připravujeme další nelékařské studijní obory. O vzniku lékařské fakulty jsme nejednali.

Kdybyste si měl vybrat svého ideálního nástupce, kdo by to byl?
Jde o čistě hypotetickou otázku, protože nástupce si nevybírá ředitel, ale rada kraje. Zajímalo by mě, jak by si ve funkci ředitele nemocnice vedl třeba současný předseda představenstva a generální ředitel skupiny ČEZ Martin Roman.

To by nás asi také zajímalo.
Netvrdím však, že Martin Roman je kandidát značky ideál. Konkrétní ideální osobu tedy jmenovat nebudu, ale mohu se pokusit takovou osobu popsat.

Jak byste tedy ideál popsal?
Jako zkušeného manažera se širokými mezioborovými znalostmi a praktickými zkušenostmi v oblastech medicíny, ekonomie, práva a psychologie mezilidské komunikace.

Je v Jihlavě nebo nemocnici něco, na co budete rád vzpomínat?
Vzpomínat budu především na spolupracovníky, protože jsem měl možnost poznat některé z nich blíž z profesionálního i lidského hlediska, a mnohému jsem se od nich naučil.

Co vám práce v jihlavské nemocnici dala?
Dala mi hlavně neocenitelné praktické zkušenosti v jednání s lidmi. Množství jednání, které jsem absolvoval, pro mě bylo obrovskou školou. A pak mi práce v jihlavské nemocnici dávala občasný chvilkový pocit uspokojení, například když byl úspěšně dokončen nějaký projekt.

Je něco, v čem je podle vás jihlavská nemocnice výjimečná?
Výjimečnost dle mého názoru netkví v budovách nebo vybavení, což je samozřejmě důležité, ale především v lidech, kteří zde pracují, nebo ještě lépe, naplňují své poslání.

Kdo je Martin Šuma
Martin Šuma se narodil v roce 1977 v Ústí nad Labem, kde také vystudoval Fakultu sociálně-ekonomickou Univerzity Jana Evangelisty Purkyně. Než nastoupil do Nemocnice Jihlava, pracoval v ústecké Masarykově nemocnici. Do Jihlavy byl „zlanařen“ předchozím ředitelem Madarem.
Od července 2004 působil jako ekonomický náměstek ředitele, aby od října 2006 nastoupil na pozici ředitele nemocnice. Po čtyřech letech se vrací do Ústí nad Labem z rodinných důvodů. Jeho další pracovní uplatnění bude mimo oblast zdravotnictví. Zaměstnaný bude nyní v průmyslu.

Lenka Pospíšilová, Jaroslav Paclík

Autor: Lenka Pospíšilová

8.9.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Horácké divadlo Jihlava. Velká scéna HDJ.

V premiéře Bůh je žena se Horácké divadlo zaměří na gendrové téma

U pokladny stojí Kolo štěstí.

Za nejkrásnější vánoční ozdobu získají děti permanentku do Vodního ráje

Azylové domy bezdomovcům pomohou. Když budou chtít

Vysočina – Zima je pro bezdomovce i na Vysočině kritickým obdobím. Ti, kterým se nepodaří uchýlit do různých azylových domů, případně tam z vlastní vůle ani jít nechtějí, vyhledávají teplé kouty, kde se dá.

Kam za sportem na Jihlavsku

Jihlava - Kam za sportem na Jihlavsku.

Našli dělostřeleckou minu

Polná – Při výkopových pracích v Zahradní ulici v Polné našli dělníci ve středu 22. listopadu ráno dělostřeleckou minu.

Po měsících zpoždění otevírají novou hasičárnu

Dobronín – U Návesního rybníka v Dobroníně měla na konci května letošního roku stát nová hasičská zbrojnice. Vedení obce to slíbila dodavatelská firma, která vyhrála veřejnou soutěž na její zhotovení. Hasiči si ale na nové prostory museli několik měsíců počkat. Slavnostního otevření se dočkají až tento týden.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT