Dodavatel cyklostezky, kterým jsou Stavby silnic a železnic (SSŽ), pracuje na odstranění závad. „Drobné vady, které město na stavbě našlo, odstraníme do 16. září,“ přislíbil ředitel závodu v Jihlavě SSŽ Martin Řehořek.

Penále rostou

Původní termín dokončení 31. srpna dodavatel nedodržel – nejen kvůli propadu lávky přes řeku Jihlavu. Ta byla součástí cyklostezky.
„Postoj dodavatele nechápu. Hřeší nejspíš na to, že dokud nedodá celou stavbu včetně lávky, běží mu stejně penále 100 tisíc korun denně,“ zmínil primátor Jihlavy Jaroslav Vymazal.

Na cyklisty na trase zatím čeká několik nemilých překvapení. Jen co v parčíku u kina Dukla šlápnou do pedálů, musí se až k parku Keťásek vyhýbat chodcům. Těsně před Keťáskem vodorovné značení na silnici končí.

O sto metrů dál se cyklostezka zničehonic znovu objevuje a strmě klesá do parku. Následuje prudká zatáčka, na kterou cyklisté nejsou předem upozorněni. A není tam žádné zábradlí. „Kolaři“ musí dávat pozor i na spadané listí, po kterém může guma kola klouzat.

Problém se značením je i v parku, kde mohou lidé narazit na křížovatku cyklostezky s chodníkem.

Kudy cyklisté pojedou?
Začínat bude u hradeb ve Věžní ulici. To je v místě u bývalé jihlavské tržnice. Pak povede parčíkem u kina Dukla. Poté cyklisté přejedou napříč Masarykovu ulici, minou gymnázium, zimní stadion a kino Sokol. U kina Sokol pojedou stále rovně Tyršovou ulicí kolem autobusového nádraží. Dále trasa pokračuje kolem hokejbalového a házenkářkého hřiště do parku Keťásek. Tunelem se cyklisté dostanou až téměř k tenisovým kurtům. Cyklostezka končí zatím před nedodělanou lávkou přes řeku Jihlavu. Lávka se nachází za Kauflandem.

Lenka Pospíšilová, Zuzana Pětivlasová